W ciągu ostatnich 30 lat jednolity rynek przyniósł Europejczykom jedność i możliwości. Posłowie uważają, że należy go dalej dostosowywać, aby odpowiadał na obecne wyzwania.

Jednolity rynek jednym z kamieni węgielnych integracji UE
Podczas sesji plenarnej w połowie stycznia Parlament Europejski zastanowi się, jak jednolity rynek zmienił Europę od momentu jego uruchomienia w 1993 roku i co jeszcze należy zrobić, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.
Jednolity rynek, będący jednym z kamieni węgielnych integracji UE, umożliwia swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i ludzi w całym bloku, tak samo jak w obrębie jednego kraju.
Obejmuje on zarówno kraje UE, jak i kraje spoza UE: Islandia, Liechtenstein i Norwegia uczestniczą w nim poprzez Europejski Obszar Gospodarczy, który utworzyły z UE, natomiast Szwajcaria zawarła z UE szereg umów dwustronnych, które dają jej częściowy dostęp do wspólnego rynku.
Harmonizacja i wzajemne uznawanie norm pozwala przedsiębiorstwom sprzedawać swoje produkty na rynku liczącym ponad 450 milionów.
Usunięcie przeszkód doprowadziło do znacznego wzrostu handlu wewnątrz UE. Podczas gdy w 1993 roku eksport towarów do innych krajów UE wynosił 671 miliardów euro, w 2021 roku wzrósł do ponad 3,4 biliona euro.
Wspólny rynek pomógł przekształcić UE w jeden z najpotężniejszych bloków handlowych na świecie, na równi z innymi globalnymi potęgami handlowymi, takimi jak USA i Chiny.
Obywatele UE korzystają z wysokich standardów bezpieczeństwa produktów i mogą studiować, mieszkać, pracować i przechodzić na emeryturę w każdym kraju UE.
Trzydzieści lat po wprowadzeniu jednolitego rynku, jest on nadal w fazie rozwoju. UE stara się usunąć pozostałe przeszkody w swobodnym przepływie i dostosować rynek do nowych zjawisk, takich jak transformacja cyfrowa i przejście do mniej emisyjnej i bardziej zrównoważonej gospodarki.
W 2022 roku Parlament Europejski przyjął ustawę o rynkach cyfrowych i ustawę o usługach cyfrowych, które nakładają wspólny zestaw wymogów na platformy cyfrowe w całej UE, aby stworzyć bezpieczniejsze, uczciwsze i bardziej przejrzyste środowisko internetowe.
Posłowie zabiegają o ustanowienie prawa do naprawy produktów, ponieważ trudności, z jakimi borykają się konsumenci przy naprawianiu rzeczy, oznaczają coraz większe góry odpadów.
Parlament chciałby również, aby jednolity rynek stał się bardziej odporny na kryzysy, takie jak pandemia Covid-19, które mogą spowodować tymczasowe zakłócenia w swobodnym przepływie towarów lub osób.
W oświadczeniu z okazji 30. rocznicy powstania wspólnego rynku Anna Cavazzini (Zieloni/EFA, Niemcy), przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. rynku wewnętrznego, wezwała do podjęcia dalszych kroków w celu rozwoju zasad, na których opiera się wspólny rynek.
Wspólny rynek musi stać się narzędziem realizacji naszych celów politycznych i wartości, od walki z kryzysem klimatycznym po obronę naszej demokracji w sieci. Wysokie standardy konsumenckie, społeczne i środowiskowe są tym, co czyni nasz rynek tak atrakcyjnym na świecie. Przedsiębiorstwa będą czerpać korzyści z europejskich standardów, które staną się globalnym miernikiem – powiedział Cavazzini.
Podczas sesji plenarnej w Strasburgu w styczniu 2023 r. posłowie omówią z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Rady kwestie dotyczące jednolitego rynku i będą głosować nad rezolucją przedstawiającą poglądy Parlamentu.
Źródło:eureporter