Austria będzie starała się przyciągnąć ponad 15 000 wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza UE każdego roku do 2027 r., ogłosił minister pracy Martin Kocher (ÖVP) we wtorkowym oświadczeniu po rozmowach z ministrem spraw społecznych Johannesem Rauchem (Zieloni) i przedstawicielami partnerów społecznych.

W czerwcu Austria miała 118 566 wolnych miejsc pracy
Ci wykwalifikowani pracownicy mają zostać sprowadzeni do kraju za pośrednictwem systemu czerwono-biało-czerwonej karty, która uprawnia posiadaczy do osiedlenia się i pracy dla określonego pracodawcy lub samozatrudnienia.
Jednak od początku roku do czerwca wykwalifikowani pracownicy otrzymali 3 795 czerwono-biało-czerwonych kart imigracyjnych, co oznacza wzrost o 47% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku.
„Reforma czerwono-biało-czerwonej karty była zatem ważnym pierwszym krokiem w kierunku ułatwienia wykwalifikowanemu personelowi dostępu do austriackiego rynku pracy” – podkreślił Kocher.
Aby usprawnić rekrutację wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, dodał, że ściślejsza współpraca między odpowiednimi organizacjami przyspieszy procedury, takie jak zatwierdzanie czerwono-biało-czerwonej karty i uznawanie kwalifikacji wymaganych za granicą.
Jednak według Kochera pracownicy z krajów UE, którzy nie są zatrudniani za pośrednictwem tego systemu, są nadal bardzo poszukiwani. Aby sprostać temu wysokiemu popytowi, rząd stawia na rozbudowę europejskiej sieci pracy Eures, zamierzając stopniowo zwiększać rekrutację za pośrednictwem tego kanału do 2000 osób rocznie.
W czerwcu Austria miała 118 566 wolnych miejsc pracy, a firmy w wielu sektorach doświadczały poważnych niedoborów personelu, zgodnie z usługami rynku pracy (AMS). Ministerstwo Spraw Społecznych przewiduje, że do 2030 r. w sektorze opieki potrzebnych będzie 76 000 dodatkowych pracowników.
Mimo to reforma sektora opieki poprawiłaby warunki zatrudnienia zagranicznych pracowników opieki, umożliwiając im pracę w trakcie zdobywania wykształcenia i usprawniając ocenę zagranicznych szkoleń – coś, co według Raucha pozwoliłoby na szybszą integrację pracowników opieki z krajów trzecich na rynku pracy.
„Teraz jednak musimy pilnie popracować nad całą polityką zatrudnienia, aby ludzie zrozumieli: Jesteście mile widziani!” – podkreślił.
Wsparcie dla tych działań pochodziło od kluczowych organizacji, takich jak Izba Handlowa (WKÖ), Federacja Przemysłu Austriackiego (IV) i Sekretariat Turystyki.
Sekretarz generalny WKÖ Karlheinz Kopf i sekretarz generalny IV Christoph Neumayer wezwali do ich szybkiego wdrożenia, podczas gdy sekretarz stanu Susanne Kraus-Winkler (ÖVP) podkreśliła znaczenie czerwono-biało-czerwonej kartki dla sektora turystycznego.
Izba Pracy i Austriacka Federacja Związków Zawodowych zareagowały jednak krytycznie. Prezes Izby Pracy Renate Anderl podkreśliła, że czerwono-biało-czerwona karta nie jest „lekarstwem na wszystko”, a firmy muszą poprawić warunki pracy, aby przyciągnąć pracowników.
Źródło: Euractiv