Belgia przedstawiła siedmiopunktowy federalny plan działania w celu zwalczania przestępczości narkotykowej, ogłosił premier Alexander de Croo i kilku ministrów podczas konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

W Antwerpii w ubiegłym roku przechwycono prawie 110 ton kokainy
Niektóre z tych działań były już wcześniej zapowiedziane, ale podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiono jasny plan zawierający siedem punktów.
W ramach planu rządowego zostanie powołany krajowy komisarz ds. narkotyków, sędzia z dziesięcioletnim doświadczeniem, którego nazwisko zostanie ujawnione w piątek, w celu koordynacji walki z przestępczością narkotykową, wyjaśnił minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.
Wzmocniona zostanie również ochrona portu w Antwerpii, gdzie w ubiegłym roku przechwycono prawie 110 ton kokainy. Zostaną rozmieszczone nowe siły policyjne, a celem jest podwojenie tych wzmocnień do końca 2024 roku, twierdzi rząd.
Wzmocnione zostaną również służby celne. Zostanie zatrudnionych więcej agentów celnych, a rząd zakupi również nowoczesne, mobilne urządzenia skanujące, aby zapewnić, że kontenery wysokiego ryzyka są zawsze skutecznie skanowane.
Osoby na wrażliwych stanowiskach, które pracują w i dla portów Belgii, takie jak prezesi i kierowcy, zostaną przeszukane pod kątem powiązań z przestępczością zorganizowaną. Zostaną one poddane kontroli bezpieczeństwa przeprowadzonej przez Policję Federalną, Służbę Wywiadu Ogólnego i Bezpieczeństwa (ADIV-SGRS) oraz Bezpieczeństwo Państwowe (VSSE), wyjaśnił Van Quickenborne.
Proces, który ma objąć ponad 16.000 osób, już się rozpoczął, dodał minister.
Aby ograniczyć pranie pieniędzy z narkotyków, rząd ma nadzieję przeforsować w parlamencie propozycję, która wzmocniłaby rolę władz lokalnych w zamykaniu przedsiębiorstw związanych z nielegalnym praniem pieniędzy.
Propozycje będą miały również wpływ na osoby zażywające narkotyki, ponieważ rząd chce nakładać na nie wyższe grzywny i zapewnić im skierowanie do służb pomocowych.
W przypadku osób zażywających kokainę grzywna może sięgnąć 1.000 euro. Za posiadanie konopi indyjskich ustalona kara pozostanie na poziomie 75 euro w przypadku posiadania do 10 gramów i 150 euro w przypadku posiadania do 20 gramów. Ponadto natychmiastowe uiszczenie grzywny za posiadanie narkotyków nie będzie już dotyczyło wyłącznie festiwali muzycznych, lecz zostanie rozszerzone na całą przestrzeń publiczną.
W swoim siedmiopunktowym planie rząd federalny stwierdza również, że chce dalej rozwijać współpracę z innymi krajami i operatorami portów w zakresie cła i policji.
Protokół o współpracy policyjnej podpisany rok temu między Belgią a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi „przynosi teraz owoce”, powiedział rząd w komunikacie prasowym. Umożliwił on rozbicie kartelu narkotykowego, który kontrolował około jednej trzeciej handlu kokainą w Europie i działał między Belgią, a Dubajem, ale także Francją, Hiszpanią i Holandią.
Współpraca będzie przedmiotem spotkania z władzami Holandii – innego kraju bardzo dotkniętego tym zjawiskiem – w piątek.
W spotkaniu wezmą udział politycy holenderscy i belgijscy oraz pięć największych firm żeglugowych na świecie, wyjaśnił Van Quickenborne podczas konferencji prasowej. Dodał, że jedną z kwestii, które będą omawiane, jest bezpieczeństwo kontenerów wysokiego ryzyka z Ameryki Łacińskiej, które docierają do Belgii i Holandii.
Źródło: EURACTIV