Na zwiedzanie stolicy Niemiec można przeznaczyć dowolną ilość czasu, czy to dwa dni, czy cały tydzień. Cóż, szczerze mówiąc, nawet ćma nie byłaby nudna. Co zatem należy zobaczyć w Berlinie, aby odkryć jego największe atrakcje i najciekawsze smaki?

Zacznij od klasyki
Jeżeli planują Państwo weekend w Berlinie, należy zacząć zwiedzanie od klasyki. Pierwsza w kolejce jest oczywiście XIX-wieczna Brama Brandenburska, architektoniczna ikona miasta. Sąsiaduje ona z piękną i rozległą częścią Tiergarten, gdzie wśród innych atrakcji znajduje się berlińskie zoo. W pobliżu trzeba zobaczyć Reichstag, siedzibę niemieckiego parlamentu, którego sylwetkę widzieli Państwo zapewne w jakimś programie telewizyjnym. Ten elegancki neorenesansowy gmach, zbudowany pod koniec XIX wieku, był dwukrotnie przebudowywany. Proszę pamiętać o zwiedzeniu jego kopuły. Zadziwi Państwa nowoczesnymi rozwiązaniami i widokiem na ciągnące się aż po horyzont budynki miasta.
Wzloty i upadki rodzaju ludzkiego
Teraz czas na refleksję – w pobliżu znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. To poruszające dzieło sztuki o powierzchni 19.000 m² zostało zbudowane w 2005 roku dla upamiętnienia ofiar Holokaustu. Następnie mogą Państwo przejść do bardziej wzniosłych osiągnięć człowieka. Przejdą Państwo Unter den Linden, która jest uważana za najpiękniejszą aleję w Berlinie. Gdy dojdą Państwo do Bebelplatz, zobaczą Państwo Uniwersytet Humboldta, Operę, bibliotekę i kościół św. Niestety, miejsce to nie jest wolne od mrocznych czynów złej przeszłości. Gdy przyjrzą się Państwo bliżej chodnikowi, zauważą Państwo symboliczny pomnik książek zniszczonych przez nazistów. Teraz proszę iść dalej przez dwie przecznice, aby dojść do Gendarmenmarkt, jednego z najbardziej eleganckich placów Europy, na którym znajduje się szlachetny budynek teatru i dwa prawie identyczne kościoły. Można się tu zatrzymać na chwilę, aby wypić kawę lub zjeść lunch i cieszyć się wytworną atmosferą tego miejsca.
Wyspa sztuki
Co jeszcze trzeba zobaczyć w Berlinie? Oczywiście Wyspę Muzeów, miejsce wyjątkowe jak żadne inne na świecie. Nie trzeba być miłośnikiem sztuki, aby zachwycić się zbiorami prezentowanymi w różnych miejscach. Jeżeli jednak nie mają Państwo zbyt wiele czasu, proszę wybrać jedno – niech to będzie godne podziwu Muzeum Pergamońskie z repliką Wielkiego Ołtarza Zeusa z Pergamonu w Małej Azji.
Świat podzielony murem
Będąc na Alexanderplatz muszą Państwo zobaczyć charakterystyczny czerwony ratusz i słynną wieżę telewizyjną o wysokości 368 m. Oddana do użytku w 1968 roku, jest do dziś najwyższym budynkiem w Niemczech. Państwa weekend w Berlinie nie byłby kompletny bez spaceru wzdłuż pozostałości muru berlińskiego. Proszę udać się na Bernauerstrasse, gdzie można odbyć szczególną lekcję o powojennej historii Niemiec i podziale miasta na Berlin Wschodni i Zachodni oraz poznać symbol świata podzielonego „żelazną kurtyną”. Ponieważ dziś mur jest elementem popkultury Berlina, czeka Państwa fascynujący spacer.
Zachodnie centrum miasta biegnie wzdłuż Kurfürstendamm. Jest to centrum handlowe ze sklepami wiodących światowych marek, ale także z Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma. Zbudowany pod koniec XIX wieku, został zbombardowany i zniszczony w 1943 roku, a następnie pozostawiony w ruinie jako unikalna pamiątka antywojenna.