Umowa ma przynieść korzyści pacjentom poprzez przyspieszenie badań klinicznych nad spersonalizowanymi immunoterapiami mRNA. Celem jest zapewnienie do końca 2030 roku spersonalizowanych terapii przeciwnowotworowych dla nawet 10.000 pacjentów, w ramach badań klinicznych lub jako autoryzowane leczenie.

Jest to część wieloletniej współpracy skoncentrowanej na trzech strategicznych filarach: immunoterapii nowotworowej opartej na mRNA lub innych klasach leków, szczepionkach przeciwko chorobom zakaźnym oraz inwestycjach w rozbudowę śladu BioNTech w Wielkiej Brytanii, która jest jednym z kluczowych rynków firmy.
W ramach protokołu ustaleń BioNTech i rząd Wielkiej Brytanii planują przyspieszyć rekrutację na miejsca badań i pacjentów dla kandydatów klinicznych z linii spersonalizowanych immunoterapii nowotworowych opartych na mRNA oraz szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym. Aby to osiągnąć, strony planują wykorzystać brytyjską sieć badań klinicznych, genomikę i zasoby danych zdrowotnych.
Kolejnymi etapami współpracy będzie wybór kandydatów, miejsc do badań oraz ustalenie planu rozwoju, tak aby w drugiej połowie 2023 roku być gotowym do przyjęcia pierwszego pacjenta chorego na raka. BioNTech zamierza zaprojektować i przeprowadzić randomizowane badania w warunkach adiuwantowych lub przerzutowych z potencjałem rejestracyjnym dla spersonalizowanej immunoterapii nowotworowej mRNA Spółki w Wielkiej Brytanii.
„W Wielkiej Brytanii udało się tak szybko dostarczyć szczepionki COVID-19, ponieważ Narodowa Służba Zdrowia, środowiska akademickie, regulator i sektor prywatny współpracowały ze sobą w sposób wzorcowy. To porozumienie jest wynikiem lekcji wyciągniętych z pandemii COVID-19, ponieważ wszyscy doświadczyliśmy, że rozwój leków można przyspieszyć bez skracania drogi, jeżeli wszyscy pracują płynnie w tym samym celu. Dzisiejsza umowa pokazuje, że jesteśmy zdecydowani zrobić to samo dla pacjentów chorych na raka” – powiedział Ugur Sahin, prezes i współzałożyciel BioNTech.
„Naszym celem jest przyspieszenie rozwoju immunoterapii i szczepionek przy użyciu technologii, nad którymi prowadzimy badania od ponad 20 lat. Współpraca obejmie różne rodzaje raka i choroby zakaźne, które dotykają łącznie setki milionów ludzi na całym świecie. W przypadku powodzenia, współpraca ta może poprawić wyniki dla pacjentów i zapewnić wczesny dostęp do naszego zestawu immunoterapii na raka, jak również do innowacyjnych szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym – w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.”
Inwestycja w Cambridge
BioNTech planuje zainwestować w brytyjski ośrodek badawczo-rozwojowy w Cambridge o przewidywanej liczbie ponad 70 naukowców, z których pierwszy rozpocznie prace badawczo-rozwojowe do końca pierwszego kwartału 2023 roku.
Ponadto firma wzmocni swoją obecność w Wielkiej Brytanii poprzez utworzenie regionalnej siedziby w Londynie, która pomieści pracowników w globalnych i regionalnych funkcjach wspierających, takich jak Regulatory, Medical, Intellectual Property i Legal. W ramach MoU, BioNTech pozostanie lokalnym sponsorem obecnych i przyszłych nowych badań klinicznych swoich programów w Wielkiej Brytanii i będzie projektował protokoły badań klinicznych.
Spersonalizowane leczenie raka
Na dzień dzisiejszy kilkuset pacjentów zostało poddanych immunoterapii nowotworowej opartej na mRNA w ramach badań kandydatów na produkty z platform FixVac oraz iNeST1 firmy BioNTech. Od momentu powstania firma BioNTech opracowuje terapie antynowotworowe oparte na mRNA, ukierunkowane na unikalny guz pacjenta.
W 2012 r. pierwsza opracowana przez BioNTech spersonalizowana terapia nowotworowa oparta na mRNA została zastosowana w ramach badań na ludziach. Pierwszy pacjent, który otrzymał w pełni zindywidualizowaną terapię nowotworową opartą na mRNA opracowaną przez BioNTech, został poddany leczeniu w ramach badania klinicznego w 2014 roku. W 2015 r. pierwszy pacjent otrzymał dożylną terapię nowotworową opartą na mRNA, przy czym BioNTech jest pionierem w pierwszym dożylnym podawaniu nanocząsteczek szczepionek mRNA u ludzi. Firma
nadal ocenia różne kombinacje szkieletu mRNA i technologii dostarczania w celu zidentyfikowania wysoce skutecznych kandydatów o korzystnym profilu bezpieczeństwa.