Były prezydent Kosowa Hashim Thaci, uważany przez rodaków za bohatera za prowadzenie w latach 1998-99 powstania przeciwko serbskim rządom, które doprowadziło do niepodległości, stanie w poniedziałek 3 kwietnia przed sądem za domniemane zbrodnie wojenne podczas konfliktu.

Wielu kosowskich Albańczyków uważa, że trybunał jest stronniczy
Specjalny sąd dla Kosowa utworzony w Hadze oskarżył Thaci w listopadzie 2020 roku o 10 zarzutów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, w tym o prześladowania, morderstwa, tortury i wymuszone zaginięcia ludzi, między innymi podczas powstania.
Thaci wkrótce potem zrezygnował z funkcji prezydenta i został przeniesiony do aresztu w Hadze. Trzem jego najbliższym współpracownikom, w tym dwóm byłym przewodniczącym parlamentu, postawiono te same zarzuty, co byłym partyzantom Armii Wyzwolenia Kosowa (KLA).
Cała czwórka jest oskarżona o udział we wspólnym przedsięwzięciu przestępczym (…), które przeprowadzało szeroko zakrojone lub systematyczne ataki na mniejszościową serbską ludność cywilną w Kosowie oraz na kosowskich albańskich przeciwników KLA. Wszyscy zaprzeczyli tym zarzutom.
Po ustaniu walk i wycofaniu się sił serbskich z Kosowa pod bombardowaniem NATO, Thaci zamienił swój zielony mundur na niebieski garnitur i krawat. Kiedy w 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość, był premierem, a w 2016 roku został prezydentem.
Przed procesem w całym małym bałkańskim kraju można było zobaczyć billboardy ze zdjęciami Thaci i byłego przewodniczącego parlamentu Kadri Veseli z napisem Bohaterowie wojny i pokoju.
Weterani wojenni i inne kosowskie grupy nacjonalistyczne zapowiedziały na niedzielę protest na rzecz byłych oskarżonych przez KLA.
Olgica Bozanic, Serb z Kosowa, ma nadzieję, że proces będzie okazją do dowiedzenia się, co stało się z dwoma braćmi, Todorem i Lazarem Kosticami, których szczątki znaleziono w masowym grobie w zachodniej wsi Kosowa w 2005 roku co jest objęte aktem oskarżenia.
Z relacji świadków wiemy, że zostali oni zabrani z domu wraz ze wszystkimi mężczyznami z wioski 17 lipca 1998 roku i że byli torturowani – powiedział Bozanic agencji Reuters. Ale nie wiemy, kiedy i jak dokładnie zostali zabici. Być może podczas procesu otrzymamy jakieś nowe dowody wskazujące na szczegóły.
Bracia Kostic należeli do większej grupy Serbów zatrzymanych w lipcu tego samego roku, a następnie zabitych na skraju urwiska, nad którymi przewrócono wojskowego jeepa, aby ukryć ich szczątki, powiedział śledczy, który zastrzegł sobie anonimowość.
W 2005 roku zespół ekspertów ONZ odkrył masowy grób.
Wraz z jej dwoma braćmi, 15 kuzynów Bozanic zostało zatrzymanych, a następnie zabitych przez KLA, powiedziała. Oczekuję, że wszyscy odpowiedzialni za zabójstwa zostaną skazani, aby nie mogli ponownie zabijać i torturować.
Specjalistyczne Izby Kosowa z siedzibą w Holandii, w których pracują międzynarodowi sędziowie i prawnicy, zostały utworzone w 2015 r. w celu prowadzenia spraw na mocy prawa kosowskiego przeciwko byłym partyzantom KLA.
Wielu kosowskich Albańczyków uważa, że trybunał jest stronniczy wobec KLA i zainteresowany oczernianiem jego historii.
Jednak Ehat Miftaraj z pozarządowego Kosovo Law Institute powiedział, że proces należy rozumieć jako sprawę przeciwko kilku osobom z byłego KLA, a nie jako proces przeciwko KLA lub wartościom, które reprezentuje naród Kosowa.
Trybunał został utworzony oddzielnie od ONZ-owskiego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (ICTY), który również miał siedzibę w Hadze, gdzie sądził i skazywał głównie serbskich urzędników za zbrodnie wojenne w konfliktach w Chorwacji, Bośni i Kosowie.
Uważa się, że ponad 13.000 osób, w większości członków 90% etnicznej większości albańskiej w Kosowie, zginęło podczas powstania pod koniec lat 90-tych, gdy Kosowo było jeszcze prowincją Serbii pod rządami ówczesnego prezydenta Slobodana Milosevica.
Milosevic był sądzony przez MTKJ, ale zmarł w 2006 roku przed wydaniem wyroku.
Niektórzy wysocy urzędnicy serbscy, w tym ówczesny szef armii Nebojsa Pavkovic i wicepremier Nikola Sainovic zostali skazani na długie kary więzienia za zbrodnie wojenne w Kosowie.
Walki zakończyły się po atakach lotniczych NATO na siły serbskie, a Kosowo ogłosiło niepodległość dekadę później, choć Serbia nadal odmawia uznania jego państwowości.
Kosowo przyjęło ustawę o wynagrodzeniu prawników zarówno kosowskich, jak i zagranicznych za obronę Thaciego i jego kohorty, a do tej pory na ich fundusz obrony wpłynęło 16 milionów euro.
Gregory Kehoe, amerykański prawnik w zespole obrońców Thaci, powiedział, że prokuratorzy będą mieli dwa lata na dokończenie prezentacji dowodów.
Ten człowiek poświęcał się przez te wszystkie lata i mam nadzieję, że uda nam się to przedstawić na sali sądowej i pokazać, że był uczciwym, prawdomównym człowiekiem i doprowadzić do jego uniewinnienia – powiedział Reutersowi.
Źródło: Euractiv