Południowo-zachodnia prowincja Chin Sichuan zniesie restrykcje dotyczące posiadania dzieci przez osoby nie będące w związku małżeńskim, co jest częścią szerszej próby podjętej przez rząd, mającej na celu pobudzenie spadającego wskaźnika urodzeń w kraju.

Wpływ na wzrost gospodarczy
Zmiana polityki nastąpiła po tym, jak populacja Chin skurczyła się w zeszłym roku po raz pierwszy od ponad sześciu dekad, wyznaczając historyczny moment w pogłębiającym się kryzysie demograficznym.
Obecnie rząd pozwala małżeństwom rejestrować narodziny tylko dwójki dzieci. Od 15 lutego wszyscy obywatele w tym niezamężni rodzice mogą rejestrować się bez limitu liczby dzieci.
W Chinach rejestracja narodzin jest często wymagana, aby rodzice mieli dostęp do świadczeń takich jak ubezpieczenie macierzyńskie. Jest ona również potrzebna do uzyskania dokumentu rejestracyjnego gospodarstwa domowego, lub hukou, który daje dzieciom dostęp do opieki społecznej, takiej jak opieka zdrowotna i edukacja.
Komisja zdrowia prowincji Sichuan powiedziała w oświadczeniu, że poprzez zniesienie ograniczeń dotyczących małżeństwa, nowe środki przesunęły punkt ciężkości rejestracji urodzeń na pragnienie i wyniki rozrodu.
Urzędnik z komisji zdrowia Sichuan powiedział lokalnym mediom, że polityka miała na celu ochronę praw samotnych matek, a nie zachęcanie osób niezamężnych do zostania rodzicami. W komunikacie komisji powiedziano, że polityka będzie promować długoterminowy i zrównoważony rozwój populacji.
Nowe zasady przyznają samotnym rodzicom w Sichuan dostęp do świadczeń wcześniej zarezerwowanych dla małżeństw, takich jak ubezpieczenie macierzyńskie, które obejmuje prenatalną opiekę zdrowotną, wydatki medyczne związane z porodem i płatny urlop macierzyński.
Syczuan, gdzie mieszka ponad 83 miliony ludzi, jest piątą najludniejszą prowincją w Chinach.
Złagodzenie wymogów dotyczących rejestracji urodzeń jest następstwem podobnych kroków podjętych przez inne prowincje, takie jak Guangdong i Shaanxi.
Kryzys demograficzny w Chinach, który w nadchodzących latach będzie miał coraz większy wpływ na wzrost gospodarczy, był głównym problemem dla decydentów.
Pekin w 2015 roku zlikwidował trwającą od dziesięcioleci i wysoce kontrowersyjną politykę jednego dziecka, po tym jak zdał sobie sprawę, że ograniczenie to przyczyniło się do szybkiego starzenia się społeczeństwa i kurczenia się siły roboczej, co może poważnie zagrozić stabilności gospodarczej i społecznej kraju.
Aby zatrzymać spadający wskaźnik urodzeń, chiński rząd ogłosił w 2015 roku, że pozwoli małżeństwom na posiadanie dwójki dzieci. Jednak po krótkim wzroście w 2016 roku, krajowy wskaźnik urodzeń nadal spada.
Politycy złagodzili limity urodzeń w 2021 roku, zezwalając na posiadanie trójki dzieci, a także zintensyfikowali wysiłki mające na celu zachęcenie do zakładania większych rodzin, w tym poprzez agencyjny plan wydany w zeszłym roku, mający na celu wzmocnienie urlopu macierzyńskiego i oferowanie ulg podatkowych oraz innych udogodnień dla rodzin. Jednak wysiłki te nie przyniosły jeszcze rezultatów w obliczu zmieniających się norm płciowych, wysokich kosztów życia i edukacji oraz zbliżającej się niepewności gospodarczej.
Wielu młodych ludzi decyduje się na późniejsze małżeństwo lub rezygnuje z posiadania dzieci.
Źródło: Reuters