Posiadanie własnego auta to nie tylko szereg przywilejów. To także obowiązki. Aby jazda była komfortowa, wygodna i przede wszystkim bezpieczna, musisz zadbać m.in. o systematyczne wymienianie pewnych elementów. Dzisiaj dowiesz się, na co trzeba zwracać uwagę minimum raz do roku.

Olej silnikowy
Eksperci od dziedziny motoryzacji zaznaczają, że olej silnikowy powinien być wymieniony minimum raz w ciągu roku kalendarzowego. Tak naprawdę częstotliwość na tej płaszczyźnie zależy od zaleceń producentów, jak i eksploatacji pojazdu. Przyjmuje się, że olej silnikowy powinien być wymieniany po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. To istotne. Jeśli zatem ktoś pokonuje bardzo duże dystanse po drogach polskich lub zagranicznych, to wymiana oleju silnikowego będzie w przypadku jego samochodu częstsza.
Filtry paliwa
O tych elementach również nie powinno się zapominać. Dlaczego? Od nich zależy bowiem m.in. efektywna ochrona silnika (czyli „serca” każdego samochodu) przed zanieczyszczeniami. Jeśli zatem zależy Ci na sprawnej jeździe, to warto regularnie wymieniać filtry paliwa. Jak często? Przyjmuje się, że minimum jeden raz na rok kalendarzowy, chociaż to znowu jest wartość względna. Jeśli dużo jeździsz, to wówczas filtry paliwa powinny być częściej wymieniane. Eksperci podkreślają, że takie roszady należy dokonywać średnio co około 20 tysięcy przejechanych kilometrów.
Klimatyzacja
Zapewnia ona przyjemny chłód, który ma szczególne znaczenie w czasie upalnych, letnich dni. W obrębie samochodowej klimatyzacji zbierają się kurze, zanieczyszczenia itp. Przez to nie działa ona do końca optymalnie. Warto dodać, że dodatkowo na szwank jest narażone nasze zdrowie. A szczególnie układ oddechowy. Zaleca się zatem, aby klimatyzacja była zawsze sprawdzona przed okresem letnim i odpowiednio nabita.
Klocki hamulcowe i świece zapłonowe
Sprawnie działające hamulce to podstawa, by jeździć pewnie i bezpiecznie. Warto zatem co roku sprawdzać te elementy. Po to, aby w razie czego je wymienić i nie stwarzać zagrożenia. Dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo warto systematycznie sprawdzać stan świec zapłonowych, które odpowiadają za zapłon pojazdu (pod kątem silników benzynowych).