W latach 2011-12, kiedy Microsoft wprowadził na rynek Windows 8, firma zaprezentowała również nowy system plików, nazwany Resilient File System lub ReFS. W porównaniu z systemem plików New Technology File System lub NTFS, ReFS zapewniał między innymi większą odporność, większą wydajność, na przykład w maszynach wirtualnych (VM), oraz obsługę większych rozmiarów danych (do 35PB w porównaniu z 256TB w NTFS).

Winsows 11 ze wsparciem dla ReFS
Jednak do tej pory system plików nowej generacji był ograniczony tylko do Windows Server. W rzeczywistości, jeżeli Państwo sobie przypominają, Microsoft ograniczył obsługę ReFS w 2017 roku tylko do jednostek SKU Windows 10 w wersji profesjonalnej i korporacyjnej.
Jednak w perspektywie 2023 roku sytuacja może się wkrótce zmienić na lepsze, jeżeli chodzi o obsługę ReFS w klienckich systemach operacyjnych. Po raz pierwszy zauważył to użytkownik Twittera i entuzjasta Windows Xeno, wygląda na to, że firma z Redmond zaczyna pracować nad włączeniem funkcji ReFS w Windows 11. Podczas gdy w tej chwili funkcja ta jest jeszcze wyłączona w najnowszym Windows 11 Dev channel build 25281, można ją włączyć za pomocą specjalnego identyfikatora prędkości „42189933”.
Tymczasem próba instalacji Windows 11 build 25281 bez włączonego identyfikatora funkcji prowadzi do przerwania konfiguracji z komunikatem o błędzie:
Nie można zainstalować systemu Windows na tym miejscu na dysku twardym. Instalacja systemu Windows nie jest obsługiwana dla systemu plików na bieżącej partycji [ReFS].
PhantomOcean3, inny użytkownik Twittera, który również ma ochotę zagłębić się we wczesne funkcje Windows 11, zauważa, że konfiguracja przebiegła w większości dobrze, chociaż raz napotkał zielony ekran śmierci (GSOD).
Źródło: Xeno (Twitter)