Jest wiele kobiet, które w trakcie tego błogosławionego stanu nie zamierzają rezygnować z aktywności fizycznych. Czy jazda na rowerze jest tutaj dopuszczalna? Kiedy można to robić, a kiedy warto zrezygnować z tego typu pomysłów?

Umiarkowana aktywność w ciąży jest… nawet wskazana
I potwierdzi to każdy lekarz. Umiarkowana aktywność fizyczna w czasie tych dziewięciu miesięcy działa dobrze na kobietę i rozwijający się płód. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Czasami np. ciąża jest zagrożona. W takich sytuacjach trzeba być szczególnie ostrożnym. Każda kobieta, która ma podobne wątpliwości, powinna zapytać się o to swojego ginekologa. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma żadnych większych przeciwwskazań do jazdy na rowerze, chociaż oczywiście należy to robić bardzo uważnie.
Kiedy można jeździć nawet na zwykłych rowerach?
Chodzi przede wszystkim o pierwszy trymestr (ciąża składa się zaś z trzech takich okresów po trzy miesiące). Wówczas brzuch kobiety jeszcze nie jest zbyt duży. W związku z tym można swobodnie wsiąść na rower i np. przejechać się po najbliższej okolicy. Trzeba tutaj jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Należy jeździć relatywnie niewiele. Tempo powinno być bardzo spokojne. Warto wybierać proste, krótkie odcinki. Nie można zapominać o regularnych przerwach, jak i właściwym nawadnianiu.
Kiedy przerzucić się na rowerki stacjonarne?
Niektóre kobiety robią to po zakończeniu pierwszego trymestru. Inne zaś od razu decydują się na to rozwiązanie. Nie da się ukryć, że jazda w domowym zaciszu jest o wiele bardziej bezpieczna. W razie czego zawsze można ją przerwać i usiąść na kanapie, czy położyć się wygodnie na łóżku. Poza tym chodzi tutaj o warunki atmosferyczne. Aktualnie pogoda w Polsce nie dopisuje. Raczej nie zapowiada się na zmiany na tej płaszczyźnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Rowerek stacjonarny może być zaś tak ustawiany, aby np. kierownica nie przeszkadzała w czasie pedałowania. Ma to zaś szczególne znaczenie, kiedy brzuch kobiety jest już nieco większych rozmiarów.
Kiedy jazda na rowerze w ciąży nie jest wskazana?
Każdy przypadek powinno się traktować w sposób indywidualny. Na pewno ginekolog musi przeanalizować daną sytuację i dać zielone lub czerwone światło. Na pewno jazda nie jest dopuszczalna, jeśli np. ciąża jest zagrożona lub kobieta miała w przeszłości kłopoty z poronieniami itp.