Eksperci podkreślili znaczenie realizacji celów i zadań przełomowego porozumienia w sprawie różnorodności biologicznej na marginesie dorocznego spotkania Światowego Forum Gospodarczego (WEF) 2023.

Davos 2023: Co najmniej 30 procent zdegradowanych ekosystemów lądowych
„To naprawdę historyczne, przełomowe porozumienie” – powiedziała w czwartek Jane Nelson, dyrektor Corporate Responsibility Initiative w Harvard Kennedy School, odnosząc się do niedawnego porozumienia ONZ w sprawie różnorodności biologicznej.
Pod przewodnictwem Chin porozumienie, zatytułowane Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework, zostało przyjęte w ubiegłym miesiącu na 15. posiedzeniu Konferencji Stron (COP15) Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej, wyznaczając cztery długoterminowe cele do 2050 r. i 23 globalne cele na dekadę do 2030 r. w zakresie ochrony przyrody.
Zgodnie z celami określonymi w ramach, do 2030 roku co najmniej 30 procent zdegradowanych ekosystemów lądowych, wód śródlądowych oraz przybrzeżnych i morskich będzie podlegało skutecznej odbudowie.
„Jeśli weźmiemy pod uwagę, że szacunkowo tylko 17 procent terenów lądowych i mniej niż 8 procent obszarów morskich jest obecnie chronionych, to jest to ambitny cel, ale możliwy do zrealizowania” – powiedziała.
Podczas tygodnia w Davos odbyło się wiele dyskusji na temat tego, w jaki sposób firma może osiągnąć zerową emisję netto i stać się pozytywna dla przyrody, powiedziała Xinhua Katell Le Goulven, dyrektor wykonawczy Hoffmann Global Institute for Business and Society.
„Jest to bardzo ważne, ponieważ te globalne ramy wymagają od firm raportowania i ujawniania ryzyka narażenia na przyrodę i ich zależności od przyrody”, podkreśliła.
Wrażliwość czasowa ma kluczowe znaczenie, powiedział Peter Fearnhead, dyrektor naczelny African Parks, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną przyrody.
Biorąc pod uwagę wyzwania związane z zarządzaniem w niektórych krajach, poziom ubóstwa w Afryce i rosnącą liczbę ludności, światu musi się udać osiągnąć cele na rok 2030, powiedział Fearnhead na sesji dorocznego spotkania WEF.
Źródło: People