Polskie prawo jasno określa, kiedy zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa. Wtedy z góry zakłada się, że ojcem pociechy (która przyszła na świat) jest mąż mamy. Jakie są tutaj kluczowe przepisy? Kiedy takie domniemanie nie zachodzi w praktyce? Co trzeba zaś zrobić, by je obalić?

Domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa: kiedy stosuje się w praktyce?
Przepisy dotyczące tego zagadnienia znajdują się w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Tego typu założenia są przyjmowane, jeśli np. dana pociecha urodziła się w czasie trwania małżeństwa. Taka sama sytuacja występuje, kiedy dziecko przyszło na świat przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia związku małżeńskiego. Czyli jeśli pociecha urodzi się np. zaledwie dwa miesiące po rozwodzie lub śmierci ojca (albo uznaniu go za zmarłego), to i tak stosuje się takie właśnie założenia.
Kiedy przepisy są bardziej skomplikowane?
Tego typu domniemania nie stosuje się w praktyce, jeśli np. dziecko urodzi się po upływie 300 dni od momentu orzeczenia przez sąd separacji. Jak zatem widać, daty mają tutaj spore znaczenie. Jeszcze bardziej zagmatwana sytuacja robi się wtedy, kiedy dana kobieta rozwiodła się z jednym mężczyzną, a dość szybko po raz kolejny wyszła za mąż. Jak w tej sytuacji stosuje się w praktyce domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa? Jeśli pociecha przyszła na świat przed upływem 300 dni od momentu rozwodu, ale jednocześnie po zawarciu drugiego związku małżeńskiego, to wówczas przyjmuje się założenie, że ojcem jest drugi mąż matki. W tej sytuacji występuje jednak pewien wyjątek. W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym możemy przeczytać, że domniemanie tego typu nie zachodzi w praktyce, jeśli dziecko urodzi się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji. W tym aspekcie ważne jest także wyrażenie zgody przez pierwszego męża matki.
Kiedy to domniemanie może być obalone?
Jeśli kobieta będąca w związku małżeńskim doczeka się dziecka (ale nie ze swoim mężem), to wówczas powyższe założenia są błędne. Co trzeba zrobić, aby formalnie było określone, kto dokładnie jest ojcem pociechy? W takiej sytuacji należy rozpocząć procedurę dotyczącą zaprzeczenia ojcostwa (aby obalić domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa).
Źródło: Gazeta-lokalna