Cité Internationale de la Langue Française, muzeum celebrujące historię i przyszłość języka francuskiego, zostanie otwarte dla publiczności pod koniec października w dawnym pałacu królewskim pod Paryżem.

Artyści będą mile widziani w Cité
Château de Villers-Cotterêts, położony 50 kilometrów na północ od Paryża, przygotowuje się do otwarcia swoich podwoi po czterech latach prac nadzorowanych przez francuski organ ds. dziedzictwa publicznego, Centre des Monuments Nationaux.
Pałac popadał w ruinę, gdy w 2018 r. podjęto decyzję o jego odrestaurowaniu i przekształceniu w Cité Internationale de la Langue Française, czyli Międzynarodowe Centrum Języka Francuskiego: przestrzeń poświęconą językowi francuskiemu i frankofonii, czyli światu francuskojęzycznemu.
Wybór Château de Villers-Cotterêts jest symboliczny: to tutaj król Francji Franciszek I podpisał dekret z 10 października 1539 r., który uczynił francuski językiem urzędowym kraju.
Znany jako rozporządzenie z Villers-Cotterêts, dekret ten jest najstarszym francuskim aktem prawnym, który nadal jest częściowo używany przez francuskie sądy. Wprowadził on obowiązek sporządzania oficjalnych dokumentów w języku francuskim
Drukowana kopia rozporządzenia, zwykle przechowywana we francuskich Archiwach Narodowych, będzie prezentowana na pierwszej wystawie w nowym muzeum.
Obecnie językiem francuskim posługuje się 321 milionów ludzi na całym świecie – ale według Paula Rondina, dyrektora nowego muzeum, „jesteśmy świadkami prawdziwego pogorszenia się stanu języka”.
„Daliśmy się pochłonąć globalizacji, która nie jest angielska […] Język został przekształcony w nagromadzenie znaków, pozostawiając niewiele miejsca na złożoność i różnorodność, przyspieszone przez technologię cyfrową, gdzie nie jest to nawet całkiem globalizacja, ale kawałki globalizacji lub tego, co kiedyś było francuskie”, mówi RFI.
„Nasz projekt ma na celu zapewnienie domu dla języka francuskiego: nie po to, by go chronić, ale by się nad nim zastanowić, wysłuchać go, docenić, być uważnym na wszystkie jego przemiany” – wyjaśnia Rondin.
Wystawa otwierająca „L’aventure du français” („Przygoda języka francuskiego”) bada kulturowe, historyczne i społeczne aspekty języka francuskiego, a także jego relacje z innymi językami.
Oprócz wystaw, nowe centrum będzie oferować studentom możliwość nauki języka francuskiego.
Ma to być również centrum sztuki i kultury, w szczególności z Jeu de Paume, 250-osobowym audytorium, w którym odbywać się będą koncerty, pokazy, konferencje i wiele innych.
„Artyści będą mile widziani w Cité, niezależnie od ich dyscypliny, płci czy pochodzenia” – mówi Rondin.
Kolejna wystawa, która ma zostać otwarta w maju 2024 r., skupi się na francuskojęzycznych piosenkach, które stały się ukochanymi hitami na całym świecie, od La Vie en Rose Édith Piaf po nowszą Pookie Ayi Nakamury.
Źródło: RFI