Mali, Burkina Faso i Niger nie istniałyby bez operacji Serval i Barkhane, mówi prezydent Francji

Francja broni swoich interesów i wspiera Afrykę
Operacje i zaangażowanie Francji zapewniły przetrwanie niektórym krajom afrykańskim, powiedział w środę prezydent Francji.
„Jeśli przyjrzymy się sytuacji, Francja miała rację, zapisując się do krajów afrykańskich w celu walki z terroryzmem” – powiedział Emmanuel Macron francuskiemu tygodnikowi Le Point. „To jej (Francji) honor i odpowiedzialność”.
Macron powiązał również francuską interwencję w tym regionie z przetrwaniem niektórych krajów.
„Gdybyśmy nie byli zaangażowani w operacje Serval i Barkhane, bez wątpienia nie byłoby już Mali, Burkina Faso, nie jestem nawet pewien, czy nadal istniałby Niger” – powiedział.
Prezydent powiedział również, że operacje te, przeprowadzone na prośbę państw afrykańskich, zakończyły się sukcesem.
„Francuska polityka, którą przekazuję od 2017 roku, polega na wyjściu z mentalności bezpieczeństwa” – powiedział. „Wierzę w politykę partnerstwa, w której Francja broni swoich interesów i wspiera Afrykę w jej sukcesie. To prawdziwe partnerstwo, a nie kondominium bezpieczeństwa”.
Stosunki Francji z Mali i Burkina Faso pogorszyły się po przejęciu władzy w tych krajach przez administracje wojskowe odpowiednio w 2020 i 2022 roku.
Mieszkańcy Mali i Burkina Faso, dwóch byłych kolonii francuskich, protestowali przeciwko francuskiej obecności w ich krajach.
Emmanuel Macron powtórzył swoje wezwanie do „przywrócenia porządku konstytucyjnego” w Nigrze i uwolnienia prezydenta Mohameda Bazouma, obalonego przez administrację wojskową 26 lipca.
„To zamach stanu przeciwko demokracji w Nigrze, narodowi nigeryjskiemu i walce z terroryzmem” – powiedział Macron.
Niger pogrążył się w chaosie 26 lipca, kiedy gen. Abdourahamane Tchiani, były dowódca gwardii prezydenckiej, poprowadził interwencję wojskową, która obaliła prezydenta Mohameda Bazouma.
Francja rozpoczęła operację ewakuacji swoich obywateli, a także innych obywateli z Niamey.
W zeszłym tygodniu ECOWAS zażądała od wojska przywrócenia porządku konstytucyjnego w Nigrze „w celu skoncentrowania się na bezpieczeństwie kraju, które staje się coraz bardziej kruche” od czasu obalenia Bazouma.
We wtorek Unia Afrykańska oświadczyła, że zawiesiła wszystkie swoje działania w Nigrze, dopóki armia nie odda władzy.
Źródło: YS