Musimy współpracować w celu wsparcia Izraela, powiedział w poniedziałek czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský (Piraci, Zieloni/EFA), który planuje opowiedzieć się za wsparciem Izraela i Ukrainy na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE z ich odpowiednikami z Zatoki Perskiej w Muskacie w Omanie.

Potrzeba ścisłej współpracy między UE a państwami Zatoki Perskiej
Podczas spotkania UE-Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru, Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą dyskutować na tematy związane z bezpieczeństwem regionalnym i ochroną klimatu.
Według czeskiej dyplomacji, spotkanie jest okazją do rozmów z państwami Zatoki Perskiej na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. „Musimy współpracować na rzecz Izraela”, powiedział szef czeskiej dyplomacji w poniedziałek przed swoją podróżą do Omanu.
We wtorek (10 października) Lipavský planuje przeprowadzić dwustronne spotkania ze swoimi odpowiednikami z Omanu i Arabii Saudyjskiej.
„Ważne jest, aby wspomnieć, że Hamás jest naszym wspólnym wrogiem i organizacją terrorystyczną” – powiedział Lipavský i powtórzył, że Czechy w pełni szanują prawo Izraela do samoobrony.
Ponadto Lipavský będzie starał się wspierać Ukrainę. „Potrzeba ścisłej współpracy między UE a państwami Zatoki Perskiej pojawia się w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. To spotkanie jest szansą na uzyskanie większego wsparcia dla ukraińskiego planu pokojowego” – powiedział Lipavský.
Oprócz spotkania ministerialnego UE-GCC, Josep Borrell zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Omanie, aby omówić sytuację w Izraelu i Palestynie.
Jak wcześniej informował EURACTIV.cz, czeski eurodeputowany Jan Zahradil, członek rządzącej partii ODS (ECR), wezwał do ograniczenia europejskiego wsparcia dla Palestyńczyków.
„Nasza grupa (ECR) będzie naciskać na to w Parlamencie Europejskim. Koncepcja ta musi zostać dokładnie zbadana i ponownie rozważona. Szerzenie nienawiści wobec Izraela za pomocą europejskich pieniędzy jest całkowicie niedopuszczalne” – powiedział na X (formalnie Twitterze).
Lipavský potwierdził, że wiele krajów może podnieść potrzebę zmiany finansowania UE dla Palestyny na wtorkowym nadzwyczajnym posiedzeniu FAC. „Myślę, że kilka państw otworzy ten temat. Przynajmniej UE powinna dokładnie przyjrzeć się projektom w Strefie Gazy” – powiedział szef czeskiej dyplomacji.
„Nie powinniśmy jednak wkładać wszystkich projektów do jednego koszyka. Wiele projektów humanitarnych na Zachodnim Brzegu jest kontrolowanych, wiemy, gdzie trafiają pieniądze” – dodał.
Źródło:Euractiv