Czternastu obywateli Angoli zostało zatrzymanych na międzynarodowym lotnisku w Addis Abebie w związku z ich domniemanym udziałem w międzynarodowym handlu narkotykami.

Angola nie ma żadnej umowy o ekstradycji więźniów
Ambasador Angoli w Etiopii, Francisco da Cruz, powiedział w poniedziałek w stolicy tego kraju, Addis Abebie, że Angolczycy, w większości pochodzący z Brazylii, którzy korzystali z międzynarodowego lotniska Bole, posiadając rzekome narkotyki, zmierzali do Luandy w Angoli.
Jest to niepokojąca sytuacja i w tej chwili mamy 14 obywateli Angoli w takim stanie, siedmiu mężczyzn i tyle samo kobiet, wyjaśnił.
Dyplomata powiedział, że liczba ta ma tendencję wzrostową, zauważając, że niedawno obywatel Angoli został skazany w Etiopii za handel narkotykami na 12 lat, co według niego wymaga szczególnej uwagi ze strony władz Angoli.
Naszym obowiązkiem jako Ambasady jest zapewnienie wszelkiego niezbędnego wsparcia konsularnego i, w miarę możliwości, omówienie z władzami Etiopii najlepszego sposobu rozwiązania tej sprawy, podkreślił.
Ambasador Francisco da Cruz mówił o potrzebie współpracy na poziomie obu państw w rozwiązywaniu tej kwestii, zarówno z punktu widzenia prewencji, jak i tych, którzy już mają do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, być może myśląc o ewentualnej ekstradycji niektórych z nich w celu odbycia kary na terytorium kraju.
Angola nie ma żadnej umowy o ekstradycji więźniów z Federalną Demokratyczną Republiką Etiopii, co skomplikowało sytuację Angolczyków przetrzymywanych w tym kraju.
Od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych Angola i Etiopia podpisały niewiele umów o współpracy, z wyjątkiem usług lotniczych i handlu.
W maju 1977 r. rządy obu krajów podpisały dwustronną umowę o usługach lotniczych, uzupełnioną we wrześniu 1998 r. protokołem ustaleń, który pozwolił odpowiednim liniom lotniczym (TAAG i Ethiopian Airlines) na uruchomienie codziennych połączeń pasażerskich i towarowych między obiema stolicami.
Ten instrument prawny ustanowił również zasadę przeglądu i podpisania umowy o usługach lotniczych.
Luanda i Addis Abeba utrzymują pięć tygodniowych częstotliwości lotów z samolotami Ethiopian Airlines
Źródło: AFP