Ostatnie spalenie Koranu było oczywistym przestępstwem z nienawiści skierowanym przeciwko muzułmanom w Holandii, mówi rabin

Nie można obrażać człowieka
Holenderscy Żydzi potępili niedawne zbezczeszczenie świętej księgi muzułmanów, Koranu, w Hadze przez Edwina Wagensvelda, skrajnie prawicowego polityka i lidera islamofobicznej grupy Pegida.
W rozmowie z Anadolu, rabin Lody van de Kamp powiedział, że czyn Wagensvelda był obrazą nie tylko dla muzułmanów w kraju, ale także dla każdego, kto ma przekonania religijne.
Podkreślił, że zgodnie z krajowym kodeksem karnym znieważenie przekonań religijnych nie jest już przestępstwem, dodając, że to zachęca tych, którzy popełniają takie haniebne czyny.
Niezależnie od tego, jakie przekonania religijne i filozofię życiową się wyznaje, wszystkie polegają na poszanowaniu najwyższej władzy. Jeżeli nie można obrażać człowieka, ale można swobodnie obrażać przekonania religijne, to znaczy, że nie dokonał się żaden postęp w zrozumieniu, co wiara i filozofia znaczą dla człowieka – powiedział van de Kamp.
Podkreślił, że spalenie Koranu było oczywiście przestępstwem z nienawiści skierowanym przeciwko muzułmanom i argumentował, że nie zapobiegając takiemu atakowi, ryzykuje się więcej przestępstw wobec innych przekonań religijnych.
Znieważaniu Koranu powinny przeciwstawić się wszystkie wspólnoty religijne, dodał van de Kamp.
Również w wypowiedzi dla Anadolu liberalny rabin Albert Ringer nazwał atak tchórzliwym czynem.
Zwracając uwagę na to, że w Holandii nasilają się tendencje skrajnie prawicowe, powiedział, że zagrażają one muzułmanom, Żydom i różnym grupom etnicznym, a w konsekwencji pokojowi w kraju.
Jaap Hamburger, przewodniczący gminy żydowskiej, podkreślił, że atak miał wyraźnie na celu prowokację i że wolność myśli ma również swoje granice.
W poniedziałek w mediach społecznościowych pojawił się film, na którym widać, jak Wagensveld wyrywa strony z egzemplarza Koranu w Hadze. Na nagraniu widać, jak polityk spala wyrwane strony świętej księgi na patelni.
Prowokacja nastąpiła po podobnym incydencie w ubiegłą sobotę, kiedy to Rasmus Paludan, ekstremistyczny polityk szwedzko-duński, spalił egzemplarz Koranu Świętego w pobliżu Ambasady Turcji w stolicy Szwecji, Sztokholmie, co wywołało oburzenie zarówno w Turcji, jak i na całym świecie.
Źródło: Reuters