Mniej więcej dwie trzecie osób mieszkających w Holandii powiedziało, że jest za tym, aby Ukraina stała się częścią sojuszu NATO. To przekonanie jest zgodne z gwałtownym wzrostem odsetka osób, które uważają, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego.

Badanie przeprowadzone wśród 1100 dorosłych mieszkańców
Sondaż zlecony przez holenderską Komisję Atlantycką wykazał, że 64 procent społeczeństwa chce, aby Ukraina znalazła się w wielonarodowym sojuszu wojskowym. „Prawie połowa tej grupy uważa, że kraj ten powinien mieć możliwość przystąpienia do NATO również wtedy, gdy wojna z Rosją jeszcze się nie zakończyła” – stwierdziła Komisja. „Tylko 15 procent respondentów jest przeciwnych przystąpieniu Ukrainy do NATO w każdych okolicznościach”.
Ukraina zrobiła krok w kierunku wejścia do NATO 15 lat temu, ale kolejne rządy w tym kraju zdecydowały się nie dążyć do członkostwa w NATO. Zmieniło się to po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2014 roku, przy czym w następstwie ukraińskie społeczeństwo zaczęło bardziej popierać tę ideę.
Odkąd prawie rok temu rząd rosyjski zintensyfikował inwazję na Ukrainę, również w Holandii wzrosły obawy, że Rosja jest siłą destabilizującą w regionie. Około 80 procent Holendrów uważa, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego. „Jest to zmiana w stosunku do sytuacji tuż przed inwazją Rosji. Wówczas tylko połowa Holendrów postrzegała Rosję jako największe zagrożenie” – stwierdziła Komisja.
Około 60 procent obawia się również wybuchu trzeciej wojny światowej, przy czym połowa z nich uważa, że już się ona rozpoczęła ze względu na skalę wojny na Ukrainie. Pomimo obaw respondentów, 44 procent uważa, że Europa poradziłaby sobie, gdyby musiała walczyć z Rosją w wojnie, co oznacza wzrost z 15 procent rok temu.
Badanie przeprowadzone wśród 1100 dorosłych mieszkańców Holandii wykazało również, że 88 procent uważa członkostwo w NATO za ważne lub bardzo ważne dla bezpieczeństwa kraju. W okresie czteroletnim od 2019 do 2022 roku liczba ta oscylowała wokół 75 procent. „Duża grupa Holendrów popiera również (bardzo) pozytywnie kluczowy artykuł 5, który stanowi, że atak na jednego sojusznika oznacza atak na wszystkich sojuszników” – stwierdziła Komisja.
Szefowie obrony krajów NATO spotkali się we wtorek z Oleksiejem Reznikowem, ministrem obrony Ukrii, aby omówić obecną sytuację w kraju Reznikowa. Kraje NATO, w tym Holandia, złożyły ostatnio więcej obietnic wsparcia dla Ukrainy, zobowiązując się do przekazania „większej ilości ciężkiej broni i szkoleń wojskowych”, powiedziało NATO. Program pomocowy prowadzony przez Sojusz „dostarcza Ukrainie żywność, paliwo, środki medyczne, sprzęt przeciwdronowy i mosty amfibijne”.
NATO poinformowało również, że ministrowie obrony państw sojuszniczych uzgodnili również zwiększenie wsparcia dla innych zagrożonych partnerów, Bośni i Hercegowiny, Gruzji i Mołdawii.
Źródło:NL TIMES