Jeśli oglądali Państwo nowy serial o zombie „The Last of Us”, mogli Państwo myśleć, że są bezpieczni, wiedząc, że to wszystko jest fikcją. Jednak jak się zaraz okaże, nie wszystko w tym serialu jest fikcyjne.

Grzyb Entomophthora Muscae zamieni ludzi w zombie?
Serial śledzi przemytnika Joela, który eskortuje nastolatkę Ellie przez Boston w stanie Massachusetts, podczas gdy na świecie rozprzestrzenia się grzyb, który zamienia ofiary w zombie.
Ten pasożyt jest w rzeczywistości oparty na prawdziwej grupie grzybów, które po zakażeniu rosną w ciele swojego żywiciela i mogą kontrolować jego zachowanie.
Co niepokojące, eksperci uznali, że pomysł, aby podobny grzyb ewoluował i mógł zarażać ludzi, jest „niezbyt odległy”.
Jednym z takich grzybów jest Entomophthora Muscae, który zaraża samice motyli domowych i wykorzystuje zwłoki swojej ofiary, aby przyciągnąć samców do spółkowania z nim.
W zeszłym roku okazało się, że im dłużej samica-żywiciel jest martwa, tym bardziej przyciąga samce much.
E. Muscae najpierw przenika przez skórę muchy domowej, a następnie rozrasta się w jej ciele, infekując układ nerwowy. Po około tygodniu trawienia jej wnętrzności, grzyb zmusza muchę do wzniesienia się na wyżyny i rozłożenia skrzydeł, zanim umrze. Następnie na zwłokach grzyba wyrasta szereg mikroskopijnych łodyg, z których każda jest ciśnieniowym działem cieczy z zarodnikiem, który może zostać wyrzucony na zewnątrz.
Wydziela również sygnaturę chemiczną, która działa jak feromony, wabiąc niczego nie podejrzewające samce, aby przyszły i spółkowały z zainfekowanymi zwłokami kobiety. Samce uruchamiają armaty i zostają pokryte sprayem zarodników grzybów, które w końcu zamieniają je w muchy domowe zombie. W ten sposób zarodniki grzybów zostają jak najszerzej rozproszone, aby makabryczny proces powtórzył się na kolejnej muchy.
Dr Henrik de Fine Licht, profesor Uniwersytetu w Kopenhadze i autor badania, oglądał film „The Last of Us”.
Powiedział dla MailOnline: „Nasuwa się niezbyt daleko idący pomysł, że choroba grzybicza „przeskakuje” z jednego gatunku, w tym przypadku owadów, na człowieka. Wiele, jeśli nie większość nowych chorób pochodzi prawdopodobnie od organizmów chorobotwórczych przenoszących się z innych gatunków, więc pomysł jest przekonujący”.
Ale chociaż możliwe jest przeniesienie choroby z organizmu nie-ludzkiego na ludzki, to prawdopodobnie wymagałoby to milionów lat ewolucji.
Dr de Fine Licht powiedział MailOnline: „Wszystkie grzyby manipulujące zachowaniem, takie jak Entomophthora muscae powodująca „muchy zombie” lub gatunki Ophiocordyceps powodujące „mrówki zombie”, są bardzo specyficzne dla gospodarza.
To znaczy, że w naturalny sposób infekują tylko jeden lub bardzo niewiele spokrewnionych gatunków owadów będących żywicielami.
Ich zdolność do behawioralnej manipulacji żywicielem ewoluowała i została dopracowana w ciągu milionów lat współewolucji z ich owadzimi żywicielami, więc szansa, że te grzyby nagle będą w stanie nie tylko zainfekować coś tak odmiennego od owada jak człowiek, ale również zachować zdolność do manipulacji zachowaniem jest dosłownie zerowa”.
Doktorant Sam Edwards, który pracuje z dr de Fine Licht, zauważył podobieństwa między E. muscae a fikcyjnymi grzybami w filmie „The Last of Us”, poprzez sposób, w jaki starsza kobieta zareagowała na zakażenie.
Powiedział MailOnline: „Kiedy widzimy w tle starszą panią drgającą w swoim fotelu, robi to około zachodu słońca, czyli wtedy, gdy u E. muscae dochodzi do manipulacji.
Również dziwne wypukłości, które starsza pani ma w ustach, gdy „karmi” swoich krewnych – E. muscae wychodzi z ust muchy po manipulacji, nie po to, aby się pożywiać, ale aby wzmocnić swój uchwyt na ścianie, na której zginęła”.
Współtwórcy filmu „The Last of Us”, Neil Druckmann i Craig Mazin, powiedzieli, że ich grzyb opiera się na Cordyceps, który zaraża mrówki.
Cordyceps to fascynująca koncepcja, która jest całkowicie realna. Chcieliśmy posunąć to jeszcze dalej. Chcieliśmy dać nam jak najwięcej rzeczywistości, ponieważ im bardziej jest ona realna, tym bardziej łączymy się z bohaterami, którzy znajdują się w tej przestrzeni i bawią się”.
Cordyceps zmusza zarażone mrówki do wejścia na szczyt rośliny i zaciśnięcia na niej szczęk w „śmiertelnym uścisku”, który uwięzi je tam aż do śmierci.