Sekretarz generalny OPEC, Haitham Al Ghais, stwierdził, że wyzwanie stojące przed światem musi zostać dokładnie zdiagnozowane w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a nie błędnej narracji o zastąpieniu jednego źródła energii innym.

Według ONZ, 733 miliony ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej
Innowacje technologiczne odegrają kluczową rolę w realizacji tego celu. Dlatego też nasze państwa członkowskie intensywnie inwestują w projekty wodorowe, instalacje do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym – powiedział Sekretarz Generalny podczas otwarcia 30. dorocznej konferencji Middle East Petroleum and Gas Conference (MPGC 2023), która odbędzie się w dniach 22-23 maja 2023 r. w Dubaju.
Nie ma lepszego miejsca niż Zjednoczone Emiraty Arabskie, które byłoby tego przykładem. Zakład Al-Reyadah CCUS ma zdolność wychwytywania 800 000 ton CO2 rocznie. Trwają prace nad zwiększeniem tej zdolności o 500% do około 5 milionów ton rocznie do 2030 roku. Zakres działań podjętych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie w celu sprostania wyzwaniu klimatycznemu ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie ma panaceum na jego rozwiązanie. Musimy skupić się na podejściu wszystkich ludzi, wszystkich paliw i wszystkich technologii” do transformacji energetycznej – zauważył.
Podkreślam to jako liczbę mnogą, ponieważ OPEC mocno wierzy, że każdy naród i narody mają własną ścieżkę transformacji energetycznej.
Możliwości i uwarunkowania krajowe krajów rozwijających się muszą być brane pod uwagę we wszystkich działaniach. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że zmiany klimatu i zrównoważony rozwój to dwie strony tego samego medalu.
Według ONZ, 733 miliony ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej. Co więcej, jedna trzecia światowej populacji korzysta z niebezpiecznych lub nieefektywnych systemów gotowania, co powoduje szereg problemów zdrowotnych. Dlatego też decydenci polityczni muszą być świadomi, że nawet najlepiej zaplanowana polityka może mieć niezamierzone konsekwencje. Zwiększa to stawkę w fazie projektowania polityki.
Źródło: NAW