Japonia zaoferuje Polsce finansową pomoc rozwojową, aby wesprzeć sąsiednią, rozdartą wojną Ukrainę, zapowiedział premier Japonii Fumio Kishida podczas spotkania ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim.

Decyzja Japonii to ogromny sukces polskiego rządu
W środę Kishida odwiedził Warszawę, dzień po tym jak złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim,
Mając na uwadze rosnące obciążenie Polski z powodu przedłużającej się inwazji na Ukrainę, Japonia zaoferuje Polsce pomoc w rozwoju finansowym i zamierza „energicznie budować” projekty dwustronne.
Szczególna rola Polski w związku z wojną na Ukrainie oznacza, że Japonia zrobi wyjątek od pomocy, którą zwykle wysyła do krajów rozwijających się, powiedział Kishida.
Decyzja Japonii to ogromny sukces polskiego rządu i premiera Morawieckiego, powiedziała Izabela Kloc, posłanka PiS. Jest to kluczowa decyzja ze względów geopolitycznych, pokazująca, że Japończycy docenili polskie wysiłki w zakresie pomocy Ukrainie, dodała.
Rozszerzenie współpracy gospodarczej z Polską w nowych dziedzinach, takich jak wysokotemperaturowe reaktory chłodzone gazem, technologia czystego węgla i wodoru jest również czymś, co Japonia chce zobaczyć, powiedział Kishida.
Jest to wyraźny znak, że Polska liczy się na arenie międzynarodowej i jest uważana za dobrego i wiarygodnego partnera gospodarczego, powiedział Kloc.
Wskazując na rosnącą współpracę między Polską a Koreą Południową, gdzie jednym z planowanych wspólnych projektów jest elektrownia jądrowa w Polsce, Kloc powiedział, że sojusz gospodarczy między USA, Koreą, Japonią i Polską wydaje się wyraźnie formować.
Dowodzi to, że Polska może liczyć na współpracę nie tylko w ramach Zachodu, ale również z bardziej odległymi krajami, podsumował poseł.
W Polsce działa obecnie ponad 350 japońskich firm, głównie z branży produkcyjnej.
Źródło: Euractiv