Takiego tematu, jak jaskra, na pewno nie można bagatelizować. Warto zaznaczyć, że w innym wypadku trzeba liczyć się nawet… ze ślepotą. Czym jest jaskra? Co powoduje to schorzenie związane z narządem wzroku? Kto jest w grupie ryzyka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Jak dużo osób choruje na jaskrę?
Jakie są najczęściej występujące choroby oczu? To nie tylko zaćma, ale także właśnie jaskra. Według ekspertów od okulistyki, schorzenie to stanowi jedną z głównych przyczyn występowania… ślepoty. Temat jest zatem poważny. Fachowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia zaznaczają, że na tę chorobę choruje nawet około 80 milionów ludzi (biorąc pod uwagę przede wszystkim przedział wiekowy od 40 do 80 lat). Jeśli chodzi o Polskę, to z jaskrą boryka się mniej więcej 750 000 osób. Co ciekawe, przeważnie są to kobiety. Według fachowców ze Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra to choroba cywilizacyjna.
Jaskra: jakie są główne przyczyny?
Chodzi tutaj o nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. A to dopiero początek problemów. Wiąże się to z zanikiem nerwu wzrokowego. Jest to zaś droga nerwowa, która łączy siatkówkę z mózgiem. W takiej sytuacji występuje neuropatia jaskrowa. Na skutek stopniowego obumierania nerwu wzrokowego, zaczynają pojawiać się ubytki w polu widzenia. Jeśli jaskra nie będzie leczona, to trzeba liczyć się z poważnymi kłopotami ze wzrokiem lub nawet z całkowitą utratą tego zmysłu.
Jaskra: poznaj główne czynniki ryzyka
Jakie osoby muszą być szczególnie uważne? Kto powinien przynajmniej od czasu do czasu zrobić badania w tym aspekcie? Na pewno chodzi tutaj o uwarunkowania genetyczne. Czyli jeśli np. Twoja mama miała takie kłopoty, to Ty jesteś w grupie ryzyka. Oczywiście, to nie oznacza, że na pewno masz jaskrę. Warto jednak zrobić w tym kierunku odpowiednie badanie, by to dokładnie sprawdzić. Innymi czynnikami ryzyka są zaburzenia krążenia obwodowego. Spore znaczenie ma także wiek.
Eksperci zaznaczają, że na jaskrę chorują przede wszystkim osoby powyżej 40. roku życia. Na badania powinny się także szczególnie udać osoby, które np. miały (mają) choroby gałki ocznej, czy silne bóle migrenowe (często są one związane właśnie ze wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej).