Pięciu skazanych na dożywocie za przemyt 11 osób, które zginęły podczas próby przedostania się przez Morze Śródziemne do Europy.

Wyrok sądu był ostatnim w Libii wymierzonym w przemytników
Sąd we wschodniej Libii skazał pięć osób na dożywocie po tym, jak zostały one skazane za handel ludźmi w związku ze śmiercią 11 migrantów i uchodźców, którzy na rozklekotanej łodzi próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy.
Sąd w mieście Bayda skazał również w poniedziałek dziewięciu innych oskarżonych na 15 lat więzienia, podało w oświadczeniu biuro prokuratora generalnego al-Sediq al-Sourr. Kolejnych 24 podejrzanych zostało uwięzionych na rok, dodano w oświadczeniu.
Oskarżeni byli częścią siatki przemycającej ludzi z Libii do Europy. W oświadczeniu nie podano daty śmierci ani dalszych szczegółów.
W piątek biuro prokuratora generalnego poinformowało, że inny sąd w stolicy kraju, Trypolisie, skazał jednego oskarżonego na dożywocie, a dwóch innych na kary po 20 lat więzienia za handel ludźmi.
W ostatnich latach Libia stała się głównym punktem tranzytowym dla ludzi uciekających przed konfliktami i ubóstwem na Bliskim Wschodzie i w Afryce w poszukiwaniu lepszego życia w Europie.
Libia pogrążyła się w chaosie po wspieranym przez NATO powstaniu w 2011 roku, które obaliło i zabiło długoletniego władcę Muammara Kaddafiego. Od tego czasu na niestabilnej sytuacji w Libii skorzystali handlarze ludźmi, angażując się w przemyt ludzi przez granice sześciu krajów, w tym Egiptu, Algierii i Sudanu.
Przemytnicy pakują zdesperowanych ludzi do źle wyposażonych gumowych łodzi i innych statków, aby odbyć ryzykowną podróż przez środkową część Morza Śródziemnego, głównie w celu dotarcia do włoskich wybrzeży 290 km (180 mil) na północ i przez najbardziej śmiercionośny morski szlak migracyjny na świecie.
Od lat Organizacja Narodów Zjednoczonych i organizacje broniące praw człowieka potępiają nieludzkie warunki, w jakich przebywają osoby przemycane przez Morze Śródziemne przez gangi przemytnicze, a także godne ubolewania traktowanie w państwowych ośrodkach detencyjnych w Libii.
W marcowym raporcie misja rozpoznawcza ONZ ds. praw człowieka w Libii stwierdziła, że niektórzy przemycani ludzie byli tam uwięzieni i podlegali niewolnictwu seksualnemu – zbrodni przeciwko ludzkości – wśród innych nadużyć.
Źródło: Reuters