Strategia Węgier w zakresie dostaw gazu jest podyktowana wyłącznie infrastrukturą powiedział w środę na konferencji w Bukareszcie węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, podkreślając, że Budapeszt odrzuca koncepcję zakupu gazu pod wpływem kwestii politycznych.

Musimy usunąć politykę z energetyki
Zaopatrzenie kraju w gaz jest ograniczone przez istniejącą infrastrukturę; „nie można transportować gazu w plecaku”, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych podczas rumuńskiej Międzynarodowej Konferencji Gazowej 2023.
Jednym z powodów, dla których Europa stoi w obliczu wyzwań związanych z dostawami energii, jest przekształcenie tej kwestii w ideologię, powiedział Szijjarto. Pomimo presji na dywersyfikację źródeł gazu, Węgry napotykają przeszkody ze strony Brukseli i niektórych państw członkowskich, które nie chcą zwiększać przepustowości sieci transportowej w regionie.
Węgry chciałyby importować większe ilości gazu ziemnego ze źródeł innych niż rosyjskie, takich jak Turcja, Azerbejdżan czy Katar, ale nie jest to możliwe ze względu na ograniczone możliwości transportowe w południowo-wschodniej Europie.
Bruksela sprzeciwia się rozbudowie gazociągów w regionie, twierdząc, że gaz ziemny stanie się przestarzały w przyszłości. Nie zgadzamy się z tym. Odmowa Komisji Europejskiej finansowania nowych gazociągów wpływa zarówno na interesy Węgier, jak i Rumunii” – dodał.
„Rzeczywiście, musimy usunąć politykę z energetyki, ale nie możemy usunąć geopolityki” – odpowiedział rumuński minister energetyki Sebastian Burduja, dodając, że wschodni Europejczycy muszą być „bardziej asertywni” w negocjacjach z Brukselą.
Podkreślił jednak, że inwazja Rosji na Ukrainę stworzyła warunki do zakończenia zależności UE od rosyjskiego gazu.
Ion Sterian, dyrektor generalny Transgaz, rumuńskiego państwowego operatora krajowego systemu transportu gazu ziemnego, również skrytykował Komisję Europejską za odrzucenie finansowania z Funduszu Modernizacyjnego UE dla rumuńskich projektów budowy gazociągów.
Zakwestionował tę decyzję, zwłaszcza w odniesieniu do infrastruktury potrzebnej dla przyszłych elektrowni wodorowych.
Szijjarto podkreślił potrzebę współpracy krajów Europy Południowo-Wschodniej i Środkowej w celu usunięcia regionalnych wąskich gardeł i zwiększenia przepustowości połączeń międzysystemowych i gazociągów.
W tym kontekście skrytykował Bułgarię za nałożenie podatku na rosyjski gaz, argumentując, że może to zagrozić bezpieczeństwu dostaw gazu dla Węgier i Serbii.
Źródło: Euractiv