Kilka kluczowych przedmiotów należących do zmarłego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Ahmeda Zewaila – w tym jego tabliczka i medal Nagrody Nobla, a także replika jego słynnego instrumentu chemii femtosekundowej – zostanie przekazanych do Muzeum Ahmeda Zewaila. Muzeum to powstaje obecnie w mieście nauki, technologii i innowacji Zewail w Gizie, w Egipcie. Zewail, który urodził się w Damanhur w Egipcie, opracował ultraszybki instrument laserowy na potrzeby swoich przełomowych badań z wykorzystaniem spektroskopii femtosekundowej do badania reakcji chemicznych, za które w 1999 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Przedmioty należące do Zewaila, który zmarł w 2016 roku w wieku 70 lat, zostały podobno przekazane przez wdowę po nim, Demę Faham. Znany jako „ojciec femtochemii”, był pierwszym Egipcjaninem, który otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie nauki. Po emigracji do USA w latach 70-tych w celu rozpoczęcia studiów doktoranckich na Uniwersytecie Pensylwanii, Zewail rozpoczął pracę na wydziale chemii w California Institute of Technology. W 1982 roku został naturalizowanym obywatelem USA.
W 1999 roku Zewail nie tylko otrzymał Nagrodę Nobla, ale również najwyższe egipskie odznaczenie państwowe, znane jako Wielki Kołnierz Nilu, który będzie eksponowany w nowym muzeum. Obok Nagrody Króla Faisala, którą otrzymał w 1989 r. za wybitne badania naukowe oraz Nagrody Welcha w dziedzinie chemii, którą otrzymał w 1997 r. za przywództwo i wkład w chemię femtosekundową.
W 2000 roku na jego cześć założono i nazwano Miasto Nauki, Technologii i Innowacji Zewaila, a dwa lata później Zewail został honorowym członkiem Royal Society of Chemistry.
Głównym celem utworzenia muzeum jest zaprezentowanie wybitnych nagród dr Zewaila w różnych dziedzinach, takich jak nagrody naukowe, krajowe i międzynarodowe” – wyjaśnił w oświadczeniu rzecznik Zewail City of Science and Technology and Innovation. Ponadto, aby zachować jego spuściznę i pokazać, jak bardzo dążył do odrodzenia nauki w Egipcie”.