Władze Niemiec postanowiły stworzyć nad swoim terytorium potężną tarczę antyrakietową, składającą się z kilku systemów obrony powietrznej różnej produkcji.

UE widzi niebezpieczeństwo systemów Iskander
Niemcy są gotowe wydać około 17 miliardów dolarów na zorganizowanie nowej linii obrony, donosi Bloomberg.
Negocjacje z dostawcami systemów obrony powietrznej już trwają. Wśród możliwych partnerów władz niemieckich do stworzenia nowych struktur obronnych wymienia się firmę Diehl Defense, która może dostarczyć do ośmiu systemów antyrakietowych IRIS-T za 2-3 miliardy dolarów. Możliwe jest również dostarczenie izraelskich systemów Arrow 3 za 4 miliardy dolarów i amerykańskich systemów Patriot za 10 miliardów dolarów, zauważa Kommersant.
Początkowo informowano tylko o instalacji systemów IRIS-T. Jednak obecnie oczekuje się, że niemiecki system obrony przeciwrakietowej może zostać rozbudowany, a jego ochrona może objąć nie tylko ziemie niemieckie, ale również kraje sąsiednie.
Powodem zaniepokojenia niemieckiego Ministerstwa Obrony był fakt, że rosyjskie Iskandery stacjonujące w Kaliningradzie mogą dotrzeć do terytorium prawie całej Europy Zachodniej. Jednocześnie państwa UE nie mogą jeszcze zapewnić pełnej ochrony przed ewentualnym uderzeniem jądrowym.
UE widzi niebezpieczeństwo systemów Iskander w tym, że mogą one być środkiem przenoszenia taktycznej broni jądrowej. W listopadzie 2008 roku Dmitrij Miedwiediew, pełniący wówczas funkcję Prezydenta Federacji Rosyjskiej, w przemówieniu do Zgromadzenia Federalnego powiedział, że odpowiedzią na amerykańską obronę przeciwrakietową w Polsce byłoby rozmieszczenie systemów rakietowych Iskander w obwodzie kaliningradzkim. W 2011 roku Dmitrij Miedwiediew ponownie oświadczył, że Federacja Rosyjska jest gotowa rozmieścić kompleks Iskander, jeżeli kraje NATO będą nadal rozmieszczać system obrony przeciwrakietowej w Europie.
W sierpniu 2017 roku Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło, że nabywa dwa brygadowe zestawy taktycznych systemów rakietowych Iskander-M. Kwota kontraktu przekroczyła 20 miliardów rubli.
Zakup jest realizowany w celu zwiększenia możliwości strzeleckich sił lądowych. Podpisano również kontrakt na pociski cruise dla Iskanderów, – oficjalnie poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji.
W grudniu 2022 roku Ministerstwo Obrony Rosji zapowiedziało użycie Iskanderów przeciwko ukraińskim obiektom wojskowym.
Źródło: Bloomberg