Lwy od dawna postrzegane są jako jedne z najbardziej przerażających drapieżników na świecie, ale według nowego badania strach dzikich zwierząt przed „super drapieżnikiem” człowiekiem przeważa nad wielkimi kotami.

95% gatunków uciekało lub porzucało wodopoje w odpowiedzi na ludzkie odgłosy
Naukowcy obserwowali reakcje 19 różnych gatunków zwierząt w Parku Narodowym Krugera w RPA, w tym bawołów, zebr, słoni, hien, żyraf, kudusów i guźców, gdy słyszały różne dźwięki.
Kamery z systemami głośników zostały umieszczone w pobliżu wodopojów w porze suchej, gdzie drapieżniki, takie jak lwy, mają tendencję do znajdowania i zabijania ofiar.
Kamery były wyposażone w ruchomy czujnik, który uruchamiał się, gdy zwierzę przechodziło w promieniu 10 metrów.
Kamera-głośnik emitowała nagrania spokojnie mówiących ludzi, ryczących lwów, odgłosy polowania (psy i strzały), a także odgłosy ptaków jako dźwięk kontrolny.
Pod koniec eksperymentu naukowcy mieli tysiące filmów do przeanalizowania.
Na filmie opublikowanym przez biologa z Western University, Lianę Zanette, która kierowała badaniem, można zobaczyć kilka rodzajów zwierząt, od słoni po guźce, reagujących na ludzkie głosy i szybko uciekających.
Inny film pokazuje reakcje słoni na słyszenie lwów, co wydaje się prowadzić do bardziej konfrontacyjnej reakcji, w której słonie agresywnie zbliżają się i atakują nadające głośniki.
„Strach przed ludźmi znacznie przewyższał strach przed lwami w całej społeczności ssaków sawanny” – podsumowano badanie, które zostało opublikowane w Current Biology.
Dzikie zwierzęta dwukrotnie częściej porzucały wodopoje i uciekały o 40% szybciej w odpowiedzi na ludzkie dźwięki niż w odpowiedzi na odgłosy lwów lub polowań.
Ostatecznie prawie 95% gatunków uciekało więcej lub porzucało wodopoje szybciej w odpowiedzi na ludzkie odgłosy niż na ryki lwów.
Naukowcy stwierdzili, że wyniki mogą stanowić wyzwanie dla ochrony zależnej od turystyki, szczególnie w Afryce.
„Wyniki te stanowią znaczące nowe wyzwanie dla zarządzania obszarami chronionymi i ochrony dzikiej przyrody, ponieważ jest teraz jasne, że strach przed nawet łagodnymi ludźmi, takimi jak turyści, może powodować te wcześniej nierozpoznane skutki” – powiedział profesor Zanette w rozmowie z Western News.
Źródło: CNN