Nieprzedłużenie wspieranej przez ONZ inicjatywy, która umożliwiła Ukrainie eksport zboża z portów zablokowanych przez Rosję, miałoby katastrofalne skutki dla milionów ludzi w Afryce, którzy stoją na krawędzi głodu, ostrzegł w sobotę szef agencji żywnościowej ONZ.

Zamknięcie portów będzie miało katastrofalne skutki
W ciągu tygodnia rozpoczną się negocjacje w sprawie przedłużenia umowy handlowej, powiedział w piątek wysoki urzędnik ukraiński.
Jest to sprawa krytyczna – powiedział agencji Reuters dyrektor Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley w wywiadzie udzielonym na marginesie Monachijskiego Forum Bezpieczeństwa.
Przy wszystkich kryzysach, z jakimi mamy do czynienia na całym świecie, takich jak zmiany klimatyczne, susze, gwałtowne powodzie, nie możemy sobie pozwolić na to, aby inicjatywa Black Sea Grain w ogóle upadła, dodał Beasley.
Umowa zbożowa wynegocjowana przez ONZ i Turcję w lipcu ubiegłego roku umożliwiła eksport z trzech ukraińskich portów.
W listopadzie umowa została przedłużona o kolejne 120 dni, a w marcu ma być ponownie przedłużona, ale Rosja zasygnalizowała, że nie jest zadowolona z niektórych aspektów umowy i poprosiła o zniesienie sankcji na jej eksport rolny.
Beasley powiedział, że obecny przepływ towarów i zbóż, który według danych ONZ przyniósł korzyści przede wszystkim Unii Europejskiej, Chinom i Turcji, jest obecnie daleki od tego, co powinno być.
Ostrzegł Moskwę, że zamknięcie portów będzie miało katastrofalne skutki, zwłaszcza w Afryce, gdzie miliony ludzi borykają się z głodem. „Afryka jest teraz bardzo krucha. Pięćdziesiąt milionów ludzi (puka) do drzwi głodu” – powiedział.
Ceny żywności, koszty paliwa, inflacja zadłużenia i trzy lata COVID … ludzie nie mają już możliwości radzenia sobie i jeśli nie wejdziemy i nie obniżymy kosztów, to rok 2024 może być najgorszym rokiem, jaki widzieliśmy od kilkuset lat.
Źródło: Reuters