Kiedy fińskie siły powietrzne przeszły z radzieckich myśliwców na samoloty produkcji amerykańskiej, Jarmo Lindberg stanął na czele pierwszej grupy doświadczonych pilotów, którzy zostali przeszkoleni w Kalifornii w pilotowaniu F18 hornets.

Widzimy, jak wygląda wojna powietrzna XXI wieku
Szkolenie trwało cały rok i obejmowało lekcje języka angielskiego, symulacje lotów, procedury awaryjne oraz naukę wykorzystania samolotu do walki, powiedział Euronews były pilot myśliwski i szef obrony.
Ponieważ Ukraina wzywa Zachód do dostarczenia jej myśliwców do obrony przed Rosją, eksperci twierdzą, że jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed ich dostarczeniem.
To wymaga czasu i dlatego musimy być realistami i uczciwie przyznać, że to nie stanie się w ciągu kilku tygodni, powiedział Lindberg.
Ukraińcy obecnie latają radzieckimi odrzutowcami MiG-29 i Suchoj, ale wyrazili zainteresowanie amerykańskimi samolotami F-16, używanymi obecnie również w kilku krajach UE.
Prezydent Zełeński powiedział, że Ukraina chce stworzyć nową koalicję samolotów w przemówieniu do brytyjskich ustawodawców na początku tego miesiąca, które nastąpiło po tygodniach debat w zachodnich stolicach na temat tego, czy dostarczyć Ukrainie czołgi bojowe.
Wręczając hełm lotniczy marszałkowi Izby Brytyjskiej Sir Lindsayowi Hoyle, Zełenski przeczytał napis na nim: mamy wolność, dajcie nam skrzydła, abyśmy mogli ją chronić.
Lindberg powiedział, że na ich miejscu on również poprosiłby o zachodnie odrzutowce, ponieważ jest to znacznie bardziej zaawansowana zdolność niż ta, którą teraz otrzymują od krajów zachodnich.
Odrzutowce są niezwykle szybkie i mogą pomóc Ukrainie w bardzo szybkim przerzuceniu swoich działań na cały kraj, powiedział również.
Jan Joel Andersson, starszy analityk Instytutu Unii Europejskiej ds. Studiów nad Bezpieczeństwem, dodał, że Ukraina może stracić swoje obecne myśliwce i potrzebuje „sił powietrznych, aby mieć wiarygodną obronę w perspektywie średnio- i długoterminowej”.
Holenderska grupa monitorująca Oryx oszacowała, że od początku wojny Ukraina straciła 53 samoloty bojowe.
A myśliwce pozwoliłyby Ukraińcom lepiej kontrolować niebo i chronić swoje siły naziemne, które są atakowane przez Rosję, twierdzą ukraińscy urzędnicy i niektórzy eksperci.
Jednak wraz z tymi bardziej zaawansowanymi możliwościami może dojść do nowej eskalacji wojny, a to ryzyko jest prawdopodobnie brane pod uwagę przez rządy państw zachodnich, powiedzieli eksperci.
Pod koniec stycznia prezydent USA Joe Biden wykluczył wysłanie myśliwców, a sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział BBC, że nie będzie natychmiastowego transferu odrzutowców.
Downing Street powiedział, że Wielka Brytania planuje rozszerzyć szkolenia dla ukraińskich pilotów myśliwców w ramach inwestycji w ukraińską armię. Inne kraje wyraziły większą otwartość na pomysł dostarczenia odrzutowców.
Wielu ekspertów zgadza się, że dostarczenie myśliwców może być postrzegane przez Rosję jako eskalacja wojny, z obawami, że Ukraina może użyć samolotów i rakiet do uderzenia na terytorium Rosji.
W amerykańskich mediach wielokrotnie pojawiały się informacje, że Pentagon zmodyfikował nawet wyrzutnie rakiet HIMARS, aby uniemożliwić im wystrzeliwanie pocisków w kierunku Rosji.
Kelly Grieco, starszy pracownik programu Reimagining US Grand Strategy w Stimson Center w Waszyngtonie, powiedziała, że ryzyko eskalacji jest poważne i bardzo realne i do tej pory udawało się je opanować dzięki strategii „inkrementalizmu”, w której kraje zachodnie stopniowo dostarczały bardziej zaawansowaną broń.
Jednym z wyzwań w tej chwili jest to, że staje się to coraz bardziej niebezpieczne, ponieważ Zachód widzi, że to stopniowe podejście działa, a więc staje się mniej zaniepokojony niektórymi z tych ryzyk eskalacji – dodała.
Phil Haun, dziekan akademicki US Naval War College i były pilot myśliwski, powiedział, że zachodnie samoloty nie dadzą Ukrainie dużej przewagi wojskowej ze względu na solidną rosyjską obronę powietrzną.
Haun, który udzielił odpowiedzi Euronews jako osoba prywatna, a nie w imieniu departamentu obrony USA, powiedział, że odrzutowce mogą nawet stać się celem o wysokiej wartości dla ataku Rosji.
Niektórzy twierdzą, że ukraińskie siły powietrzne mogą ryzykować, że staną się mniej efektywne dzięki zachodnim odrzutowcom.
Nie chcemy brać kogoś, kto jest skuteczny w walce i efektywny w samolocie z czasów sowieckich, do zachodniego samolotu bojowego, gdzie istnieje ryzyko, że stanie się nieskuteczny w walce – powiedział Douglas Barrie, starszy specjalista ds. lotnictwa wojskowego w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.
O wiele łatwiej jest wymienić samolot bojowy niż pilota. Traci się całe to doświadczenie – dodał.
Dla Barrie’ego istnieje wiele nierozwiązanych kwestii, takich jak to, czy Ukraina zdołała już uwolnić pilotów, aby mogli szkolić się na zachodnich samolotach.
Można pójść na skróty, ale nie chce się ciąć tak dużo, że w końcu ma się pilota, który jest mniej zdolny, a jest potrzebny – powiedział.
Według ekspertów, nie jest to również ten sam rodzaj konfliktu, co inne wojny, w których zaangażowano zachodnie siły powietrzne.
Ani rosyjskie, ani ukraińskie siły powietrzne nie były w stanie skutecznie operować swoimi samolotami bojowymi przeciwko siłom naziemnym przeciwnika – dodał Haun.
Wynika to z radzieckich pocisków ziemia-powietrze używanych przez oba kraje, które bardzo utrudniają samolotom myśliwskim prowadzenie działań ofensywnych.
Grieco powiedział, że wspieranie i zapewnienie możliwości siłom lądowym Ukrainy, które mogą zająć terytorium, powinno być najważniejszym celem dla USA i UE.
Widzimy, jak wygląda wojna powietrzna XXI wieku, a to oznacza rakiety, drony i systemy obrony powietrznej. I to są naprawdę trzy rzeczy, których potrzebuje Ukraina – powiedziała.
Źródło: EN