Pacjenci z nowotworem zaszczepieni przeciwko COVID-19 mieli znacznie wyższy odsetek negatywnych testów na obecność przeciwciał w porównaniu z zaszczepioną populacją kontrolną, co znacznie zwiększa szanse na przełomową infekcję i hospitalizację, jak wykazało duże brytyjskie badanie.

Chorzy na raka szczególnie wrażliwi na szczepienie na Covid
Wśród osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki COVID-19, 4,68% z 4.249 testów u pacjentów z rakiem miało niewykrywalny poziom przeciwciał w porównaniu z 0,13% z 279.721 testów w populacji kontrolnej (P<0,001). Pacjenci z białaczką i chłoniakiem, z rakiem w IV stadium i otrzymujący terapię systemową okazali się najbardziej narażeni na słabą odpowiedź przeciwciał szczepionkowych.
Niewykrywalne przeciwciała ponad dwukrotnie zwiększały szanse na przełomową infekcję i sześciokrotnie zwiększały ryzyko hospitalizacji związanej z COVID w analizie wieloczynnikowej, donosi Lennard Lee, DPhil, onkolog z Uniwersytetu w Oxfordzie i współautorzy, w JAMA Oncologyopens in a new tab or window.
„Według naszej wiedzy … [jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że badanie przeciwciał COV-S jest skutecznym narzędziem do identyfikacji osób z rakiem, które mają najniższy poziom ochrony przed szczepieniem” – powiedzieli autorzy o wynikach. „Wyniki tego badania sugerują, że należy ocenić szerszy dostęp do testów na obecność przeciwciał dla osób z rakiem”.
„Zapobieganie przenoszeniu SARS-CoV-2 na pacjentów z rakiem powinno być traktowane priorytetowo, aby zminimalizować wpływ na leczenie raka i zmaksymalizować jakość życia osób z rakiem w czasie trwającej pandemii” – podsumowali.
Wyniki badań powinny stanowić „wyzwanie dla liderów służby zdrowia do rozważenia pomysłowych rozwiązań” w celu wsparcia najbardziej narażonych pacjentów z rakiem, napisał dr Michael Hoerger, psycholog kliniczny Tulane Cancer Center w Nowym Orleanie, i współpracownicy.
W towarzyszącym artykule redakcyjnym, który otwiera się w nowej zakładce lub oknie, zaproponowali oni „praktyczny zestaw 10 najważniejszych wskazówek” dla systemów opieki zdrowotnej, aby wspierać związane z pandemią potrzeby najbardziej narażonych pacjentów:
- Podstawowa psychoedukacja
- Doradztwo w zakresie szczepionek i dostęp do nich
- Badanie przeciwciał i środki profilaktyczne
- Wsparcie w zakresie maskowania
- Badanie COVID-19 i wczesne leczenie
- Edukacja w zakresie jakości powietrza w pomieszczeniach
- Edukacja w zakresie transmisji w domu
- Ocena i leczenie COVID długoterminowego
- Lokalne zasoby ostrożności COVID
- Wsparcie w rozwiązywaniu problemów
„Lee i współpracownicy dostarczają przekonujących dowodów na to, że osoby chore na raka są bardziej narażone na zakażenie wirusem COVID-19” – podsumowuje Hoerger i współautorzy. „Wyniki sugerują, że szczepionki i testy przeciwciał są kluczowymi elementami kompleksowej strategii ochrony najbardziej narażonych pacjentów onkologicznych podczas trwającej pandemii COVID-19”.
Dane do analizy pochodzą z National COVID Cancer Antibody Survey, największego zgłoszonego badania przeciwciał COVID-19 u pacjentów z nowotworami. Głównym celem było określenie, czy odpowiedź przeciwciał na szczepionkę COVID-19 była związana z danymi demograficznymi pacjentów, czasem, jaki upłynął od szczepienia i podtypem nowotworu.
Analizie poddano 3 555 pacjentów z nowotworem i 225 272 osoby z nienowotworowej populacji kontrolnej, z których wszyscy otrzymali dwie dawki szczepionki COVID-19. Żaden z uczestników badania nie otrzymał więcej niż trzy dawki.
Całkowita populacja badana na obecność przeciwciał obejmowała 228 827 osób i 298 479 testów na obecność przeciwciał. Mediana wieku wynosiła od 40 do 49 lat, a całkowita liczba testów na obecność przeciwciał obejmowała 182 741 wyników dla kobiet i 115 737 dla mężczyzn. Pacjenci z nowotworami reprezentowali 15 ogólnych kategorii lub podtypów nowotworów, zgodnie z kodami ICD-10.
Wśród pacjentów z rakiem, 2 313 testów na przeciwciała wykonano po drugiej dawce szczepionki, a 1 936 po trzeciej. W grupie kontrolnej 230 417 testów wykonano po drugiej dawce szczepionki, a 63 813 po dawce przypominającej.
Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą, miały znacznie wyższe miana przeciwciał, jak stwierdzili Lee i współpracownicy.
Analiza podgrup wykazała, że pacjenci z nowotworami układu krwiotwórczego mieli wyższy odsetek niewykrywalnych poziomów przeciwciał niż pacjenci z guzami litymi (19,23% vs 4,23%), przy czym najwyższy odsetek niewykrywalnych poziomów stwierdzono u pacjentów z białaczką lub chłoniakiem. Samodzielnie zadeklarowana ogólnoustrojowa terapia przeciwnowotworowa była związana z istotnie niższym mianem przeciwciał w porównaniu z pacjentami, którzy nie otrzymywali terapii ogólnoustrojowej (8 131,0 U/mL vs 15 443,0 U/mL, P<0,001).
Wśród pacjentów chorych na raka przełomowe infekcje wystąpiły u 13,57% osób z niewykrywalnym mianem przeciwciał w porównaniu z 5,73% osób z wykrywalnymi przeciwciałami (P<0,001). Podobnie, wskaźniki hospitalizacji związane z COVID wynosiły 6,03% przy niewykrywalnych przeciwciałach i 1,06% przy wykrywalnych (P<0,001).
Analiza regresji logistycznej pacjentów z rakiem wykazała, że miano przeciwciał <5000 U/mL było związane ze współczynnikami szans odpowiednio 3,05 i 7,22 dla przełomowej infekcji i hospitalizacji związanej z COVID (P<0,001).