W sobotę Izraelczyk śmiertelnie postrzelił 42-letniego Palestyńczyka w placówce osadników na Zachodnim Brzegu, poinformowało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Izraelskie wojsko twierdzi, że Palestyńczyk próbował dźgnąć Izraelczyka nożem.

Izrael twierdzi, że większość zabitych to bojownicy.
Ministerstwo Zdrowia zidentyfikowało mężczyznę jako Tariq Maali, mówiąc jedynie, że został zastrzelony na północny zachód od palestyńskiego miasta Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Izraelskie wojsko powiedziało, że mężczyzna przybył na placówkę i próbował dźgnąć izraelskiego cywila. Wojsko powiedziało, że był on uzbrojony w nóż i że Izraelczyk, osadnik, zastrzelił go. Osadnik nie został ranny.
Palestyńczycy i grupy prawnicze oskarżają Izrael o stosowanie nadmiernej siły wobec Palestyńczyków, którzy w ostatnich latach mieli na pieńku z prawem.
Izrael twierdzi, że żołnierze, a w niektórych przypadkach również cywile, znajdują się w skomplikowanych, zagrażających życiu sytuacjach.
Sobotnia śmierć była najnowszą w ciągu miesięcy przemocy między Izraelczykami i Palestyńczykami.
Napięcia wzrosły na Zachodnim Brzegu, gdzie izraelskie wojsko przeprowadza prawie codzienne aresztowania od wiosny ubiegłego roku, po tym jak w palestyńskich atakach na Izraelczyków zabito 19 osób.
W drugiej serii ataków w ubiegłym roku zginęło kolejnych 10 Izraelczyków.
Izrael twierdzi, że naloty mają na celu rozbicie siatek bojowników i udaremnienie przyszłych ataków.
Palestyńczycy postrzegają je jako umocnienie 55-letniej okupacji przez Izrael ziem, które chcą przeznaczyć na swoje przyszłe państwo.
W wyniku sobotniej śmierci liczba Palestyńczyków zabitych przez izraelski ogień na Zachodnim Brzegu od początku 2023 roku wynosi 18.
Prawie 150 Palestyńczyków zostało zabitych przez Izrael na Zachodnim Brzegu i we wschodniej Jerozolimie w 2022 roku, według danych izraelskiej grupy prawników B’Tselem, co czyni ten rok najbardziej morderczym od 2004 roku.
Izrael twierdzi, że większość zabitych to bojownicy. Ale giną również Palestyńczycy rzucający kamieniami, młodzież protestująca przeciwko wtargnięciom i inne osoby nie biorące udziału w konfrontacjach.
Źródło: AFP