Papież Franciszek zasugerował, że byłby otwarty na to, by Kościół katolicki błogosławił pary tej samej płci.

Prawo kanoniczne nie powinno i nie może obejmować wszystkiego
Odpowiadając grupie kardynałów, którzy poprosili go o jasność w tej kwestii, powiedział, że każda prośba o błogosławieństwo powinna być traktowana z „duszpasterską miłością”.
„Nie możemy być sędziami, którzy tylko zaprzeczają, odrzucają i wykluczają” – powiedział.
Dodał jednak, że Kościół nadal uważa związki osób tej samej płci za „obiektywnie grzeszne” i nie uzna małżeństw osób tej samej płci
Prośba ta była jedną z wielu wysłanych do papieża przed tygodniowym globalnym spotkaniem w celu omówienia przyszłości Kościoła, które rozpocznie się w środę w Watykanie.
W Kościele katolickim błogosławieństwo jest modlitwą lub prośbą, zwykle wygłaszaną przez duchownego, proszącą Boga o przychylne spojrzenie na osobę lub osoby, które są błogosławione.
Biskupi w wielu krajach, w tym w Belgii i Niemczech, zaczęli zezwalać księżom na błogosławienie par tej samej płci, ale stanowisko władz kościelnych pozostawało niejasne.
W 2021 r., po podobnej prośbie o wyjaśnienie, watykański urząd doktrynalny orzekł, że nie zezwala na taką praktykę.
Odpowiadając na ostatnią prośbę, papież powiedział, że Kościół rozumie małżeństwo jako „wyłączny, trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety” i powinien unikać „wszelkiego rodzaju obrzędów lub sakramentów, które mogłyby zaprzeczyć temu przekonaniu”.
Dodał jednak, że „kiedy prosi się o błogosławieństwo, wyraża się prośbę do Boga o pomoc, błaganie o lepsze życie”.
„Roztropność duszpasterska musi odpowiednio rozeznać, czy istnieją formy błogosławieństwa, o które prosi jedna lub więcej osób, które nie przekazują błędnej koncepcji małżeństwa” – powiedział.
Zdając się sugerować, że prośby o błogosławieństwo powinny być rozpatrywane indywidualnie, powiedział, że „decyzje, które mogą być częścią roztropności duszpasterskiej w pewnych okolicznościach, niekoniecznie powinny stać się normą”.
„Prawo kanoniczne nie powinno i nie może obejmować wszystkiego” – powiedział.
Dodał, że Kościół powinien zawsze podchodzić do swoich relacji z ludźmi z „życzliwością, cierpliwością, zrozumieniem, czułością i zachętą”.
W lutym, głosowanie wyższych rangą osób w Kościele Anglii poparło propozycje dopuszczenia modlitw błogosławieństwa dla par tej samej płci.
Posunięcie to oznaczałoby, że para tej samej płci mogłaby udać się do kościoła anglikańskiego po legalnej ceremonii zaślubin na nabożeństwo obejmujące modlitwy poświęcenia, dziękczynienia i Bożego błogosławieństwa.
Źródło: CNBC