Saturn ma siedem pierścieni składających się w większości z niezliczonych kawałków lodu, z niewielką ilością materii skalnej.

Zamknęliśmy kwestię, która zaczęła się od Jamesa Clerka Maxwella
Według fizyków pierścienie Saturna mają nie więcej niż 400 milionów lat są znacznie młodsze niż planeta, która uformowała się ponad cztery miliardy lat temu.
Naukowcy wykorzystali dane zebrane z sondy kosmicznej Nasa Cassini, która została zniszczona w wyniku kontrolowanej katastrofy w 2017 roku, badając ziarna materiału skalnego, które przechodzą przez Układ Słoneczny.
Dzieje się tak, ponieważ czasami cienka warstwa tego kosmicznego pyłu pozostaje na ciałach planetarnych, w tym na lodzie tworzącym pierścienie Saturna.
Naukowcy chcieli sprawdzić, jak szybko ten pył gromadzi się wokół pierścieni, co mogłoby dać wskazówki co do ich wieku – podobnie jak w przypadku domu, którego wiek można określić, przesuwając palcem po jego powierzchni”, mówi zespół.
Obliczyli, że pierścienie prawdopodobnie gromadzą pył od zaledwie kilkuset milionów lat.
Sascha Kempf, profesor nadzwyczajny w Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni na Uniwersytecie Colorado Boulder w USA, powiedział: Proszę pomyśleć o pierścieniach jak o dywanie w Państwa domu.Jeśli ma Pan rozłożony czysty dywan, musi Pan po prostu poczekać.Kurz osiada na dywanie. Tak samo jest z pierścieniami.
Saturn ma siedem pierścieni, które składają się głównie z niezliczonych kawałków lodu, z niewielką ilością materii skalnej.
Lód ten rozciąga się na odległość prawie 175 000 mil od powierzchni planety i ma masę całkowitą prawie 5 000 razy mniejszą niż księżyc Ziemi.
Po raz pierwszy zaobserwowane przez włoskiego astronoma Galileo Galilei w 1610 roku, pochodzenie pierścieni Saturna pozostało tajemnicą.
W XIX wieku szkocki fizyk James Clerk Maxwell doszedł do wniosku, że składają się one z wielu pojedynczych elementów, a nie z solidnych, koncentrycznych pierścieni.
W celu przeprowadzenia badań naukowcy przeanalizowali dane z instrumentu Cassini Cosmic Dust Analyser.
W sumie zbadali 163 ziarna latające wokół Saturna, które pochodziły spoza bliskiego sąsiedztwa planety.
Naukowcy stwierdzili, że ich praca, opublikowana w czasopiśmie Science Advances, jest najsilniejszym jak dotąd dowodem na to, że pierścienie Saturna są nadzwyczaj młode.
Do niedawna sądzono, że pierścienie mają około 4,5 miliarda lat tyle samo co planeta.
Prof. Kempf powiedział: W pewnym sensie zamknęliśmy kwestię, która zaczęła się od Jamesa Clerka Maxwella.
Jednak eksperci uważają, że te pierścienie mogą już zanikać.
Poprzednie badania naukowców z Nasa wykazały, że lód powoli spływa na planetę i może całkowicie zniknąć za kolejne 100 milionów lat.
A pochodzenie pierścieni nadal pozostaje tajemnicą.
Prof. Kempf powiedział: Wiemy mniej więcej, ile lat mają pierścienie, ale to nie rozwiązuje innych naszych problemów.Nadal nie wiemy, jak te pierścienie powstały.
Źródło: IE