Naukowcy uważają, że kobieta zaraziła się infekcją podczas zbierania jadalnych krzewów w pobliżu jej miejsca zamieszkania w australijskiej Nowej Południowej Walii.

Jest to pierwszy przypadek Ophidascaris opisany na świecie
Lekarze twierdzą, że w pierwszym na świecie przypadku żywego robaka o długości ośmiu centymetrów wyciągnięto z mózgu 64-letniej Australijki podczas operacji.
Kobieta została przyjęta na Australijski Uniwersytet Narodowy (ANU) i do szpitala w Canberze, gdzie od dłuższego czasu cierpiała z powodu kilku problemów zdrowotnych.
Lekarze byli zszokowani, gdy znaleźli glisty Ophidascaris robertsi, „żywe i wijące się” w jej mózgu, ponieważ wcześniej wiadomo było, że pasożyt ten zamieszkuje węże pytony dywanowe i kangury. Podejrzewa się, że larwy robaka zainfekowały również inne narządy kobiety, takie jak płuca i wątrobę.
Czytaj także| Zakażenie robakami u dzieci: Przyczyny, objawy, porady profilaktyczne lekarzy, leczenie
„Jest to pierwszy przypadek Ophidascaris opisany na świecie” – powiedział jeden z lekarzy w szpitalu i ekspert chorób zakaźnych Sanjaya Senanayake. „Według naszej wiedzy, jest to również pierwszy przypadek dotyczący mózgu jakiegokolwiek gatunku ssaka, człowieka lub innego”.
Pacjentka, pochodząca z Nowej Południowej Walii, została po raz pierwszy przyjęta do lokalnego szpitala w 2021 r. po skargach m.in. na bóle brzucha i biegunkę. Do 2022 r. wykazywała oznaki zapomnienia i depresji, co skłoniło ją do skierowania do szpitala w Canberze. Rezonans magnetyczny jej mózgu ujawnił nieprawidłowości wymagające operacji. Lekarze stwierdzili, że obecność pasożyta została potwierdzona za pomocą testów DNA po skanie mózgu.
Naukowcy uważają, że kobieta zaraziła się infekcją podczas zbierania jadalnych krzewów w pobliżu jej miejsca zamieszkania. Krzewy te były prawdopodobnie zanieczyszczone larwami pasożyta wydalanymi z kałem węża.
Przypadek ten był pierwszą tego typu infekcją na świecie, ale Senanayake uważa, że „jest prawdopodobne, że w nadchodzących latach zostaną rozpoznane inne przypadki”.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Emerging Infectious Diseases.
Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ponad 6 na 10 znanych chorób zakaźnych u ludzi może być przenoszonych przez zwierzęta. Dodano, że trzy na cztery nowe lub pojawiające się choroby zakaźne u ludzi pochodzą od zwierząt.
Źródło: HT