Premier Morawiecki skrytykował stanowisko Niemiec w sprawie czołgów dla Ukrainy jako „nie do przyjęcia”, widzi możliwość wysłania Leopardów, pomimo braku zgody sojuszników. W tej sprawie Premier Mateusz Morawiecki proponuje wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard 2 niemieckiej produkcji, pomimo niechęci Niemiec na reeksport, donosi PAP.

Morawiecki: Berlin nie powinien osłabiać ani sabotować działań innych krajów
„Nie będziemy stać bezczynnie i patrzeć, jak Ukraina wykrwawia się na śmierć. Jeśli nie uzyskamy niemieckiej zgody na Leopardy, zbudujemy „mniejszą koalicję” państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów walczącej Ukrainie” – napisał polski minister na swojej stronie w mediach społecznościowych.
Oświadczenie to jest następstwem kontrowersji, jakie pojawiły się podczas piątkowego spotkania ministrów obrony z ponad 50 krajów w Bazie Lotniczej Ramstein w celu omówienia i skoordynowania pomocy wojskowej dla Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.
Jedną z kluczowych kwestii omawianych na tym szczycie było dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 produkcji niemieckiej. Polska była wśród kilku krajów, które obiecały to zrobić i nawet rozpoczęła już szkolenie ukraińskich żołnierzy z ich użyciem, ale decyzja o przekazaniu nie została zatwierdzona.
Niemiecki minister Boris Pistorius powiedział, że jego kraj nie jest jedynym przeciwnikiem dostarczania czołgów, mówiąc, że są „za i przeciw” dostarczaniu czołgów zaprzeczył zarzutom, że Niemcy są jedynym krajem przeciwnym.
„Wrażenie, które czasami powstaje, że istnieje zjednoczona koalicja, a Niemcy stoją na drodze, jest błędne”, powiedział, dodając, że było „wielu sojuszników”, którzy podzielali zdanie Niemiec w kwestii czołgów”, powiedział Pistorius, cytowany przez Financial Times.
Ale polski premier nie zgadza się z tym, mówiąc, że gdyby Niemcy uruchomiły tylko niewielki procent swoich zasobów, nastąpiłby postęp w tej sprawie.
„Przede wszystkim Berlin nie powinien osłabiać ani sabotować działań innych krajów” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Dla przypomnienia, przed spotkaniem Polska poruszyła kwestię stworzenia koalicji sojuszników Ukrainy w celu dostarczenia Ukrainie nowoczesnych czołgów, ponieważ Prezydent RP Andrzej Duda złożył wizytę na Ukrainie 11 stycznia wraz z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.
Polska stała się pierwszym krajem, który ogłosił, że przekaże Ukrainie swoje Leopardy 2, a wkrótce po niej Finlandia. W międzyczasie Wielka Brytania przekazała swoje czołgi Challenger 2. Oczekuje się, że ukraińscy żołnierze wkrótce rozpoczną na nich szkolenie.
Źródło: PAP