Polska osiągnęła we wtorek kompromis w sprawie wznowienia tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez swoje terytorium do innych krajów, łagodząc tym samym spór, który wybuchł w miniony weekend, kiedy Warszawa wprowadziła jednostronny zakaz importu wszelkiej żywności.

Ograniczenia, wprowadzone z naruszeniem prawa UE
Polski zakaz wprowadzony w ubiegłą sobotę był odpowiedzią na protesty rolników, którzy ucierpieli z powodu niedoboru zaopatrzenia, będącego następstwem inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. i późniejszej blokady szlaku eksportowego przez Morze Czarne. Węgry i Słowacja szybko poszły za tym przykładem, a Bułgaria i Rumunia również rozważają podjęcie podobnych działań.
Udało nam się wypracować mechanizmy, dzięki którym ani jedna tona [ukraińskich produktów] nie pozostanie w Polsce, że towary będą transportowane przez Polskę … dalej w głąb Europy lub do polskich portów nad Bałtykiem – powiedział minister rolnictwa Robert Telus na konferencji prasowej po rozmowach z ukraińskimi urzędnikami w Warszawie. Telus powiedział, że ograniczenia tranzytowe zostaną zniesione w czwartek wieczorem.
Ograniczenia, wprowadzone prawdopodobnie z naruszeniem prawa UE, spotkały się z szerokim potępieniem dyplomatów i decydentów w Brukseli i innych stolicach UE.
Byliśmy zmuszeni to zrobić, ponieważ Unia Europejska miała oczy zamknięte na problem w Polsce, związany z przywozem dużych ilości zboża z Ukrainy – powiedział Telus, dodając, że ukraińskie towary przeznaczone do tranzytu będą eskortowane przez polskie terytorium, aby zapewnić, że dotrą do miejsca przeznaczenia.
Wicepremier Ukrainy Julia Svyrydenko powiedziała, że jej rząd zapewni, że eksporterzy będą przestrzegać nowych zasad. Rozumiemy sytuację polskich rolników [i] strona polska rozumie sytuację ukraińskich rolników dotkniętych wojną – powiedziała Svyrydenko na tej samej konferencji prasowej.
Wcześniej w Brukseli unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział, że w środę odbędzie rozmowy z ministrami handlu Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w celu rozwiązania sporu dotyczącego ograniczeń w transporcie ukraińskich produktów rolnych i poprawy funkcjonowania tzw. pasów solidarnościowych, utworzonych przez UE w celu ewakuacji eksportu drogą lądową.
Dombrovskis powiedział, że ważne jest, aby zapewnić, że ukraińskie zboże, w szczególności, będzie mogło przejechać przez terytorium UE i dotrzeć do krajów, dla których było pierwotnie przeznaczone, które w większości znajdują się w krajach rozwijających się krajach, które nadal cierpią z powodu niestabilności żywnościowej spowodowanej rosyjską agresją na Ukrainę.
Źródło: Politico