Umowa obejmuje pociski, amunicję i dostęp do amerykańskich szkoleń.

Umowa obejmuje również pociski rakietowe, amunicję, systemy naprowadzania
Rząd USA zgodził się na sprzedaż śmigłowców Apache i związanego z nimi sprzętu o wartości 12 miliardów dolarów polskiemu wojsku, poinformowała w poniedziałek Agencja Współpracy Obronnej Pentagonu (DSCA).
Po rozpoczęciu przez Rosję wojny totalnej na Ukrainie w zeszłym roku, polski minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że Warszawa zamierza pozyskać śmigłowce Apache, aby wzmocnić swój system odstraszania.
Jednak każda zagraniczna sprzedaż sprzętu wojskowego od amerykańskich kontrahentów musi zostać wcześniej zgłoszona Kongresowi przez DSCA, a proces ten został już zakończony w przypadku potencjalnej sprzedaży Apache.
Dopóki śmigłowce wyprodukowane przez Boeinga nie będą gotowe, Błaszczak powiedział w mediach społecznościowych pod koniec poniedziałku, że armia amerykańska zgodziła się w międzyczasie dostarczać istniejące samoloty z własnych zasobów.
Zgodnie z powiadomieniem DSCA, oprócz sprzedaży 96 śmigłowców szturmowych Apache, umowa obejmuje również pociski rakietowe, amunicję, systemy naprowadzania, czujniki noktowizyjne i dostęp do amerykańskiego personelu szkoleniowego.
„Proponowana sprzedaż zwiększy zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez zapewnienie wiarygodnych sił zdolnych do odstraszania przeciwników i uczestniczenia w operacjach NATO” – powiedział DSCA.
Polska jest kluczowym kanałem przerzutowym zachodniego uzbrojenia na Ukrainę od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w ubiegłym roku, podczas gdy Warszawa zwiększa swoje wydatki wojskowe do czterech procent PKB, znacznie powyżej celu NATO wynoszącego dwa procent.
Polski rząd podpisał wcześniej wielomiliardową umowę na zakup czołgów bojowych Abrams od USA.
Źródło: Politico