Dwie Mołdawianki zostały aresztowane przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zakopanem po tym, jak odkryto, że kobiety te przebywały nielegalnie w strefie Schengen od grudnia ubiegłego roku po przedstawieniu strażnikom swoich dokumentów.

Mężczyzna próbował zawrzeć fikcyjne małżeństwo z Polką
Jak podały lokalne media, w grudniu 2022 roku zakończył się legalny pobyt tych samych kobiet w Niemczech. Policja podkreśliła również, że nie próbowały one zalegalizować swojego pobytu w Niemczech, a tym samym nielegalnie przekroczyły granicę z Niemiec do Polski, nie posiadając zezwolenia na pobyt, które dawało im prawo wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W związku z tym Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem podjął decyzję dotyczącą cudzoziemców, którzy są zmuszeni do powrotu do swojego kraju. Ponadto, zakazano im wjazdu do strefy Schengen przez sześć miesięcy.
Niedawno polskie władze poinformowały również o złapaniu w kraju obywatela Tunezji, który zawarł fikcyjne małżeństwo z Polką w zamian za obywatelstwo.
Jednocześnie bydgoski oddział Straży Granicznej podkreślił, że osoba, o której mowa, została zatrzymana po tym, jak przybyła do Polski nielegalnie, nie posiadając żadnego dokumentu ani środka potwierdzającego jej legalny pobyt w tym kraju.
32-letni mężczyzna próbował zawrzeć fikcyjne małżeństwo z Polką, aby zalegalizować swój pobyt w Polsce i tym samym móc przejechać przez inne kraje strefy Schengen.
Po przesłuchaniu przez polskich funkcjonariuszy mężczyzna stwierdził, że od sierpnia 2021 roku podróżował do kilku krajów europejskich w celach zawodowych i turystycznych.
Ponadto funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej od 24 do 26 marca zatrzymali również 12 osób, które ułatwiały nielegalne przekroczenie granicy z Białorusi do Polski.
Jak wyjaśnia Straż Graniczna, spośród tych zatrzymanych osób, siedem z nich zajmowało się ułatwianiem nielegalnego wjazdu do Polski. Ta sama poinformowała, że jeden z aresztowanych to obywatel Uzbekistanu, który nielegalnie przewoził z Białorusi do Polski pięciu obywateli Syrii i jednego obywatela Iraku.
Natomiast drugi aresztowany pochodził z Kirgistanu, który przewoził swoim prywatnym pojazdem dwóch obywateli Egiptu. Pozostała trójka to obywatele Ukrainy, którzy również przewozili łącznie 12 Syryjczyków z Białorusi do Polski.
Źródło: SchengenVisa