Prezydent Kolumbii Gustavo Petro rozważa pozyskanie międzynarodowych funduszy na finansowanie Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) w celu powstrzymania porwań i wymuszeń.

Udane zawieszenie broni wymaga rozwiązania kwestii stabilności finansowej ELN
Chociaż strategia ta wywołała różne opinie, prezydent nie odrzucił pomysłu stworzenia międzynarodowego funduszu wspierającego proces pokojowy z ELN.
Podczas wizyty w Niemczech, Petro zasygnalizował możliwość utworzenia przez jego administrację międzynarodowego funduszu w celu ułatwienia procesu demobilizacji ELN.
Według wysokiego rangą urzędnika państwowego, Petro zamierza zabezpieczyć wkład gospodarczy, aby zapewnić, że ELN nie będzie już musiała uciekać się do brutalnych taktyk w celu uzyskania finansowania
Na konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, Petro stwierdził, że wielostronny fundusz jest przyszłą możliwością, choć nie był omawiany podczas negocjacji pokojowych z ELN.
Politolog Carlos Medina zasugerował, że udane zawieszenie broni wymaga rozwiązania kwestii stabilności finansowej ELN.
Ponieważ Bogota nie może finansować ELN ze środków krajowych bez naruszenia przepisów dotyczących finansowania terroryzmu, alternatywą Petro byłoby zwrócenie się o wsparcie do społeczności międzynarodowej.
Medina spekulował, że kraje takie jak Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Niemcy i Hiszpania mogłyby potencjalnie wesprzeć tę inicjatywę.
Jednak Luis Celis, doradca Fundacji Pokój i Pojednanie, argumentował, że pomysł ten ma ograniczoną wykonalność ze względu na obecność ELN na listach terrorystów w USA i UE.
Celis zaproponował alternatywne rozwiązanie: stworzenie możliwości zatrudnienia dla członków ELN w projektach społecznych, takich jak budowa szkół i dróg oraz ochrona środowiska.
Źródło: TRT