Ósma edycja corocznych wspólnych wysiłków sektora publicznego i prywatnego oznacza największą jak dotąd konfiskatę podrobionych lub nielegalnych pestycydów.

Przemysł pestycydowy jest ściśle regulowany
Operacja Silver Axe VIII, coroczna operacja Europolu mająca na celu zwalczanie podrobionych lub nielegalnych pestycydów, odbyła się w dniach 23 stycznia – 28 kwietnia 2023 r. i zaangażowała organy ścigania z 32 krajów (wszystkich państw członkowskich UE i pięciu krajów trzecich). Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE), CropLife Europe i CropLife International wspierały operację. W sumie organy ścigania przejęły 2 040 ton podrobionych lub nielegalnych pestycydów, aresztowały 21 podejrzanych i zlikwidowały kilka zakładów produkcyjnych wykorzystywanych do podrabiania pestycydów.
Podczas operacji organy ścigania zidentyfikowały przestępcze trendy w zakresie środków ochrony roślin pojawiające się na czarnym rynku UE. Tendencje te obejmują sprzedaż podróbek, zakazanych produktów i nieuregulowanego importu – zarówno online, jak i offline. Organy uczestniczące w akcji przeprowadziły inspekcje na granicach lądowych i morskich, targowiskach śródlądowych, u dostawców usług kurierskich i na targowiskach internetowych. Przypadki nadużyć w handlu nielegalnymi pestycydami obejmują zarówno handel podrobionymi lub błędnie oznakowanymi produktami, jak i nielegalny import zakazanych substancji. Podczas gdy Azja i Azja Południowa pozostają głównymi regionami źródłowymi dla nielegalnych pestycydów, znaczna część produkcji i wykończenia odbywa się w UE.
Niszczycielski wpływ na ekosystemy
Przemysł pestycydowy jest ściśle regulowany, a pestycydy są jednymi z najbardziej regulowanych produktów na świecie. Nieuregulowane substancje mogą być niezwykle niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Stosowanie tańszych, nielegalnych i niespełniających norm produktów doprowadziło do dewastacji pól i innych ekosystemów, takich jak populacje pszczół. Co więcej, podrabiane i nielegalne pestycydy negatywnie wpływają na gospodarkę UE i reputację legalnych podmiotów w całym łańcuchu rolno-spożywczym. Współpraca między władzami publicznymi a zainteresowanymi stronami z sektora prywatnego będzie nadal opierać się na dotychczasowych wspólnych sukcesach.
Catherine De Bolle, dyrektor wykonawczy Europolu, powiedziała:
Operacja Silver Axe, dzięki swoim nieustępliwym wysiłkom, nie tylko przechwyciła prawie 7 000 ton nielegalnych i podrobionych pestycydów, ale także podkreśla wysoki koszt niedozwolonych środków ochrony roślin. Te tajne chemikalia mogą mieć niską cenę, ale mają ogromny wpływ na środowisko, zdrowie publiczne, źródła utrzymania w rolnictwie, a nawet na dobrostan naszych kluczowych kolonii pszczół. Usuwając te nieuregulowane zagrożenia z rynku, przyczyniamy się do bezpieczniejszej i zdrowszej przyszłości dla obywateli UE, dając przykład siły współpracy w ochronie tego, co najważniejsze.
João Negrão, dyrektor wykonawczy Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), powiedział:
Szkody powodowane przez nielegalne pestycydy są przerażające i wyraźnie wymagają ścisłej współpracy między wszystkimi stronami. Operacja Silver Axe po raz kolejny udowodniła, jak skuteczne i niezbędne są skoordynowane działania w walce z tym nielegalnym handlem, nie tylko w celu zapobiegania stratom gospodarczym i utracie miejsc pracy w legalnym przemyśle, ale przede wszystkim w celu ochrony naszych obywateli i środowiska.
Ville Itälä, dyrektor generalny Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), powiedział:
Przemyt pestycydów stanowi zagrożenie dla europejskich konsumentów i środowiska. Ważne jest, aby produkty takie jak pestycydy podlegały ścisłym regulacjom i abyśmy zachowali czujność. Operacja Silver Axe połączyła wiedzę i zasoby OLAF-u, Europolu i wielu innych partnerów w celu ochrony naszych obywateli, rolników i środowiska.
Olivier de Matos, dyrektor generalny CropLife Europe, powiedział:
Podrabiane i nielegalne pestycydy podważają cele Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”. Wpływają na gospodarkę UE i reputację legalnych interesariuszy w całym łańcuchu rolno-spożywczym. Zwiększenie współpracy zainteresowanych stron będzie nadal opierać się na dotychczasowych sukcesach.
Łącznie 6 961 ton nielegalnych pestycydów przechwyconych od czasu operacji Silver Axe I
Operacja Silver Axe została początkowo opracowana w celu skoordynowanego reagowania na niebezpieczny handel nielegalnymi pestycydami. Do tej pory wysiłki sektora publicznego i prywatnego doprowadziły do przejęcia 6 961 ton nielegalnych pestycydów podczas ostatnich ośmiu operacji Silver Axe.
Europol koordynował operację, ułatwiał wymianę informacji oraz zapewniał operacyjne i strategiczne wsparcie analityczne. Ponadto specjaliści Europolu z mobilnym biurem i eksperci kryminalistyczni zapewnili wsparcie krajowym organom ścigania.
Uczestniczące państwa członkowskie UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.
Uczestniczące kraje spoza UE: Australia, Brazylia, Ukraina, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone Ameryki
Uczestniczące organy UE: Europol, Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE).
Źródło:Europol