Policja odnotowała 540 przestępstw na tle antysemickim w okresie od lipca do września, z czego 450 zostało popełnionych przez prawicowych ekstremistów

Do tej pory policja odnotowała 540 przestępstw antysemickich w trzecim kwartale 2023 r.
Według opublikowanego we wtorek raportu na temat stanu antysemityzmu w Niemczech, potrzebne są większe wysiłki społeczeństwa obywatelskiego w walce z antysemityzmem.
„Jako całe społeczeństwo musimy zadać sobie pytanie, czy zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby zwalczać antysemityzm. Uczciwa i samokrytyczna odpowiedź na to pytanie brzmi prawdopodobnie: nie. Jako społeczeństwo obywatelskie mamy obowiązek solidaryzować się z Żydami” – powiedział Nikolas Lelle z Fundacji Amadeu Antonio, antyrasistowskiej organizacji pozarządowej, podczas briefingu prasowego w Berlinie.
Ostrzegł, że pogarszający się antysemityzm w Niemczech może potencjalnie doprowadzić do antyżydowskich pogromów.
Uwagi Lelle pojawiły się w następstwie raportu, który zwrócił uwagę na znacznie większą liczbę przestępstw antysemickich w Niemczech.
Do tej pory policja odnotowała 540 przestępstw antysemickich w trzecim kwartale 2023 r., Znacznie więcej niż w poprzednich kwartałach, zgodnie z wnioskiem parlamentarnym partii opozycyjnej Lewica.
Liczby te nie obejmują jeszcze incydentów od wybuchu wojny w Strefie Gazy 7 października.
Według raportu, wśród 540 przestępstw antysemickich odnotowanych w trzecim kwartale 2023 r., 14 stanowiły przestępstwa z użyciem przemocy, a 44 przestępstwa propagandowe. Przy 450 przestępstwach większość z nich została popełniona w prawicowym spektrum politycznym.
Wcześniej tego dnia niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser wezwała do większej solidarności społecznej przeciwko antysemityzmowi w Niemczech przed rocznicą pogromów antyżydowskich z 9 listopada 1938 roku.
„Musimy dać Żydom absolutną pewność, że rok 2023 nie jest rokiem 1938”, powiedziała Faeser dziennikowi Handelsblatt.
„To coś więcej niż historyczna odpowiedzialność. To nasz własny wizerunek człowieczeństwa i spójności” – dodała.
Faeser zapewniła, że społeczność żydowska może liczyć na pomoc państwa. „Ale musimy również stać się jeszcze głośniejsi jako społeczeństwo i jeszcze wyraźniej sprzeciwiać się nienawiści wobec Żydów”.
W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz wezwał ludzi w Niemczech do „ochrony Żydów” w obliczu antysemickich incydentów. „Każdy, kto atakuje Żydów w Niemczech, atakuje nas wszystkich. Dlatego wszyscy powinniśmy pracować na rzecz ochrony Żydów w Niemczech, chodzi o moralną odwagę” – powiedział Scholz w wywiadzie dla gazety Mannheimer Morgen.
Źródło: AA