Kryzys energetyczny z 2022 roku, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę, przyniósł wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem energetycznym i przystępnością cenową.

Komisja przedstawi wniosek w marcu
Kryzys energetyczny z 2022 roku przyniósł nowe wyzwania dla rynku energii elektrycznej UE. Obawy o bardzo wysokie ceny (spowodowane częściowo ich sprzężeniem z cenami gazu), bezpieczeństwo dostaw energii i konieczność zwiększenia dekarbonizacji wywołały dyskusje na temat konieczności przeprojektowania unijnego rynku energii elektrycznej.
UE podjęła już szereg krótkoterminowych działań w celu opanowania kryzysu energetycznego. Plan REPowerEU z maja 2022 roku został wprowadzony w celu wycofania importu rosyjskich paliw kopalnych, dywersyfikacji dostaw, zwiększenia oszczędności energii i przyspieszenia przejścia na czystą energię. Inne środki, koncentrujące się bardziej szczegółowo na energii elektrycznej, obejmowały rozporządzenie Rady z października 2022 roku w sprawie interwencji kryzysowej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, które wprowadziło cele w zakresie zmniejszenia popytu na energię elektryczną i ustanowiło limit dochodów dla inframarginalnych producentów energii elektrycznej, tj. tych, którzy produkują energię elektryczną poniżej kosztów najdroższego marginalnego źródła paliwa.
Bardziej długoterminowa strukturalna reforma rynku energii elektrycznej ma na celu zwiększenie odporności rynku, ograniczenie nadmiernej zmienności cen i zapewnienie bezpiecznych dostaw energii, zwłaszcza z czystych źródeł. Oczekuje się, że reforma będzie koncentrować się na następujących obszarach: zmniejszenie zależności rachunków za energię elektryczną od krótkoterminowych cen paliw kopalnych, np. poprzez zmniejszenie roli gazu na rynkach krótkoterminowych; ustalanie cen technologii inframarginalnych na podstawie ich rzeczywistych kosztów produkcji; zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii; lepsza ochrona konsumentów przed zmiennością cen i umożliwienie im wytwarzania i dzielenia się energią elektryczną; oraz zwiększenie przejrzystości, nadzoru i integralności rynku. Trwa również dyskusja, czy należy zreformować obecny system merit order oparty na cenach krańcowych, skutecznie odpowiedzialny za sprzężenie cen energii elektrycznej z cenami gazu.
Oczekuje się, że Komisja przedstawi swój wniosek legislacyjny w sprawie reformy rynku energii elektrycznej w połowie marca 2023 roku.
Źródło:EPRS