Dwadzieścia siedem osób zginęło w stanie Central Equatoria w Sudanie Południowym w wyniku przemocy między pasterzami bydła a członkami milicji w przeddzień wizyty papieża Franciszka w tym kraju.

To historia, którą zbyt często słyszy się w całym Sudanie
Według miejscowego urzędnika, do zdarzenia doszło w czwartek.
Papież przybędzie z sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga, mając nadzieję na ożywienie procesu pokojowego mającego na celu zakończenie dziesięcioletniego konfliktu toczonego głównie na tle etnicznym, w którym zginęły setki tysięcy ludzi.
Porozumienie pokojowe podpisane w 2018 r. przez główne strony wojny domowej toczącej się od 2013 do 2018 r. znacznie ograniczyło przemoc w Sudanie Południowym w ostatnich latach, ale starcia na niższym szczeblu między rywalizującymi społecznościami regularnie wybuchają.
Przemoc wybuchła po tym, jak bojownicy z grupy rebeliantów zabili sześć osób ze społeczności pasterskiej. Pasterze odpowiedzieli w czwartek, zabijając 21 cywilów w pobliskiej okolicy, w tym pięcioro dzieci i kobietę w ciąży, powiedział komisarz powiatu Kajo-Keji Phanuel Dumo.
Arcybiskup Canterbury Justin Welby, który towarzyszy papieżowi w Sudanie Południowym, powiedział, że jest przerażony ostatnimi zabójstwami.
To historia, którą zbyt często słyszy się w całym Sudanie Południowym. Ponownie apeluję o inną drogę, aby Sudan Południowy zjednoczył się w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju – napisał na Twitterze.
Papież Franciszek zakończył w piątek emocjonalną wizytę w DRK, po spotkaniu z kongijskimi biskupami w Kinszasie i wzięciu udziału w ceremonii pożegnalnej na lotnisku.
Franciszek odbywający swoją trzecią wizytę w Afryce Subsaharyjskiej od czasu rozpoczęcia pontyfikatu w 2013 r., ma za zadanie pomóc w przywróceniu pokoju w dwóch krajach spustoszonych przez lata przemocy.
W środę spotkał się z ofiarami konfliktu we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, które były świadkami zabójstw bliskich krewnych, były poddawane niewolnictwu seksualnemu, amputacjom i przymusowemu kanibalizmowi.
Podczas całej wizyty w Sudanie Południowym papieżowi towarzyszyć będzie Welby, przewodniczący światowej Wspólnoty Anglikańskiej, oraz moderator zgromadzenia ogólnego Kościoła Szkocji Iain Greenshields.
Franciszek od lat chciał odwiedzić ten w przeważającej mierze chrześcijański kraj, ale za każdym razem, gdy rozpoczynano planowanie podróży, trzeba było ją odkładać z powodu niestabilności na miejscu, a później z powodu osobistych problemów zdrowotnych.
W jednym z najbardziej niezwykłych gestów swojego pontyfikatu Franciszek uklęknął, aby ucałować stopy walczących wcześniej przywódców Sudanu Południowego podczas spotkania w Watykanie w kwietniu 2019 roku, zachęcając ich, aby nie wracali do wojny domowej.
Źródło: Reuters