Ryba robot, zaprojektowana przez naukowców z Wielkiej Brytanii, może ułatwić badania podwodne sugeruje badanie.

Robot ma 224 mm długości
Urządzenie jest wyposażone w skręcony i zwinięty polimer (TCP), który napędza je do przodu.
Według nowego badania, jest to lekkie i tanie urządzenie, które w celu generowania ruchu opiera się na zmianie temperatury, co również ogranicza jego prędkość.
Mechanizm, zaprojektowany przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu, działa w ten sposób, że po podgrzaniu kurczy się jak mięśnie, zamieniając energię na ruch mechaniczny.
TCP w rybie jest ogrzewana przez ogrzewanie Joule’a – gdzie przepływ prądu przez przewodnik elektryczny wytwarza energię cieplną i podgrzewa przewodnik.
Poprzez zminimalizowanie odległości pomiędzy TCP z jednej strony ryby-robota a sprężyną z drugiej, aktywuje to płetwę z tyłu, umożliwiając rybie-robotowi osiągnięcie nowych prędkości.
Klapanie tylnej płetwy zostało zmierzone z częstotliwością 2Hz, dwie fale na sekundę, a częstotliwość prądu elektrycznego jest taka sama jak częstotliwość klapania ogona.
Robot ma 224 mm długości, w tym płetwę ogonową o długości 30 mm, i waży 49,7 g z pływakiem.
Główny autor Tsam Lung You z wydziału matematyki inżynieryjnej w Bristolu powiedział: Siłownik z polimeru skręconego i zwiniętego (TCP) jest obiecującym nowym siłownikiem, wykazującym atrakcyjne właściwości lekkości, niskich kosztów, wysokiej gęstości energii i prostego procesu wytwarzania.
Można je wykonać z bardzo łatwo dostępnych materiałów, takich jak żyłka wędkarska, które po podgrzaniu kurczą się i zapewniają liniowe działanie.
Jednak ze względu na czas potrzebny na odprowadzenie ciepła w fazie relaksacji, są one przez to powolne.
Dodał: Nasza ryba robot pływała z najszybszą częstotliwością uruchamiania, jaką znaleziono w prawdziwym zastosowaniu TCP, a także z największą jak dotąd prędkością lokomocji w zastosowaniu TCP.
Jest to naprawdę ekscytujące, ponieważ otwiera więcej możliwości zastosowania TCP w różnych dziedzinach.
Naukowcy sugerują, że ich wyniki, opublikowane na 6. Międzynarodowej Konferencji IEEE-RAS na temat Miękkiej Robotyki, pokazują możliwość zastosowania TCP z dużą częstotliwością w wodzie.
Dotychczas TCP były wykorzystywane głównie w takich zastosowaniach, jak urządzenia do noszenia i ręce robotów.
Naukowcy twierdzą jednak, że ich praca otwiera kolejne obszary zastosowań, takie jak roboty morskie do podwodnej eksploracji i monitoringu
Źródło: IE