Znacząco wzrosły również kampanie cyberszpiegowskie

Lazarus stał za jednym z największych skoków na kryptowaluty
Jak wynika z nowych badań firmy Surfshark, rośnie liczba cyberataków na agencje rządowe.
W niedawno opublikowanej pracy firma przeanalizowała 924 znaczące incydenty cybernetyczne, które miały miejsce w okresie od 2006 r. do I kwartału 2023 r. (w tym pierwsze trzy miesiące tego roku). Analiza wykazała, że w tym czasie co najmniej 722 cyberataki były wymierzone w agencje rządowe.
Jednak przed rokiem 2020 każdego roku agencje rządowe zgłaszały średnio 29 cyberataków. Potem liczba ta wzrosła do średniej rocznej wynoszącej 96. Prawie połowa z 924 analizowanych istotnych incydentów miała miejsce w ciągu ostatnich trzech lat. W większości przypadków aktorzy zagrożeń zaczynali od socjotechniki, a kończyli na złośliwym oprogramowaniu (otwiera się w nowej karcie) lub atakach typu ransomware. Czasami jednak angażują się również w kampanie dezinformacyjne.
Cyberszpiegostwo
Szczególnie niepokojące są kampanie cyberszpiegostwa, jak wynika z raportu. Od 2006 roku 15% wszystkich ataków na firmy rządowe stanowiły kampanie cyberszpiegostwa. Ponadto spośród 32 ataków, które miały miejsce w I kwartale tego roku, dziewięć było cyberszpiegostwem, czyli prawie tyle, ile w całym 2022 roku.
Kampanie cyberszpiegowskie są prowadzone prawie wyłącznie przez podmioty sponsorowane przez państwo, twierdzą dalej badacze, sugerując, że nasila się cyberwojna między państwami. Najnowszy przypadek, odnotowany przez CSIS, to atak rosyjskich hakerów na stronę internetową francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Ponadto w marcu wietnamska grupa cyberszpiegowska znalazła się wśród wielu podmiotów stanowiących zagrożenie dla amerykańskiej agencji federalnej.
Północnokoreańscy, chińscy i rosyjscy cyberprzestepcy to jedne z najbardziej aktywnych, wysoko wykwalifikowanych grup, które obecnie działają. Na przykład Lazarus Group jest sponsorowany przez państwo północnokoreańskie, który jest znany z tego, że bierze na celownik firmy zajmujące się handlem kryptowalutami, próbując w ten sposób wyłudzić pieniądze i sfinansować operacje wojskowe i rządowe państwa.
FBI twierdzi, że Lazarus stał za jednym z największych skoków na kryptowaluty w historii, kiedy to grupa włamała się do Ronin Network i ukradła 620 milionów dolarów w różnych kryptowalutach.
Źródło: TR