Królowa Hiszpanii Letizia odwiedziła bazę lotniczą Cuatro Vientos, aby uczcić zakończenie wydarzeń upamiętniających 100. rocznicę pierwszej lotniczej ewakuacji medycznej w Hiszpanii.

Królowa Letizia jest zwolenniczką hiszpańskiego systemu medycznego
20 kwietnia królowa przybyła do bazy wojskowej pod Madrytem w towarzystwie minister obrony Margarity Robles, podsekretarza obrony oraz szefa sił powietrznych i kosmicznych generała lotnictwa Javiera Salto.
Jej Wysokość została powitana przez wartę honorową, a następnie zasiadła do wysłuchania prezentacji na temat historii i możliwości systemu transportu medycznego, jak również wyjaśnień dotyczących jego obecnych misji.
Następnie została oprowadzona po wystawie statycznej poświęconej reliktom pierwszego lotu ewakuacji medycznej, od helikoptera NH90 i samolotu C-295, które stanowiły tę misję, po mundury i wyposażenie.
W szczególności pokazano Królowej komorę izolacyjną, która była wtedy używana, bardzo podobną do tej, która jest używana dzisiaj. Widok ten stał się bardzo znany w związku z ewakuacją pacjentów z wirusem Ebola i desperackimi próbami znalezienia wolnych łóżek szpitalnych dla pacjentów z wirusem COVID-19.
Królowa Letizia miała również okazję porozmawiać z niektórymi pracownikami Jednostki Ewakuacji Medycznej Sił Powietrznych i posłuchać ich historii oraz wyzwań, z jakimi spotykają się w swojej pracy przed opuszczeniem bazy wojskowej.
Jednostka Medyczna ds. Ewakuacji Lotniczej (Unidad Médica de Aeroevacuación lub UMAER) została utworzona w 2003 roku, aby odpowiednio odpowiedzieć na wyzwania związane z udziałem Hiszpanii w konfliktach zbrojnych z dala od kraju, a także z zarządzaniem urazami powstałymi w wyniku tych działań, które wymagały repatriacji lotniczej.
Od tego czasu, w 2015 roku UMAER został włączony do Europejskiego Dowództwa Transportu Lotniczego, nadając jednostce bardziej międzynarodowy cel i tworząc lepszą współpracę z sojusznikami wojskowymi.
Królowa Letizia od dawna jest zwolenniczką hiszpańskiego systemu medycznego i patronuje kilku organizacjom, które pomagają w badaniach i opracowywaniu leków na raka i rzadkie choroby, które również czasami korzystają z transportu lotniczego, aby pacjenci mogli otrzymać lepszą opiekę w bardziej odpowiednich lub lepiej wyposażonych strukturach.
Źródło: RC