Firmy energochłonne mogą ubiegać się o rekompensatę części kosztów pośrednich emisji gazów cieplarnianych, po tym jak Komisja Europejska zatwierdziła słoweński program rekompensat o wartości 99 milionów euro.

Każdy beneficjent będzie musiał zmniejszyć swój ślad węglowy
Rząd wydał w zeszłym tygodniu rozporządzenie, które będzie podstawą do wypłaty rekompensat, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez Izbę Przemysłowo-Handlową (GZS), która od dekady zabiega o taki instrument. Oczekuje się, że środek ten zwiększy konkurencyjność firm w całej UE.
Rząd szacuje, że 10-25 firm będzie się kwalifikować. GZS powiedział, że skorzysta z tego 19 firm.
Rekompensata pokryje część kosztów przedsiębiorstw związanych z wyższymi cenami energii elektrycznej wynikającymi z wpływu cen węgla na koszty wytwarzania energii elektrycznej, poniesionych w latach 2022-2024, w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Rekompensata będzie wypłacana za koszty poniesione w poprzednim roku, a ostateczna wypłata nastąpi w 2025 roku.
Każdy beneficjent będzie musiał zmniejszyć swój ślad węglowy poprzez pokrycie co najmniej 30% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł bezemisyjnych.
Słowenia nie miała do tej pory programu kompensacyjnego, mimo że istniała podstawa prawna. Ponieważ kilka innych krajów UE podjęło takie działania, mogło to postawić słoweńskie firmy w danych sektorach w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej, stwierdził rząd.
Na to samo zwrócił uwagę GZS. Jego dyrektor generalna Vesna Nahtigal powiedziała, że przyjęcie rozporządzenia przerwało dziesięcioletni węzeł gordyjski i pozwoli słoweńskiemu przemysłowi energochłonnemu stać się bardziej konkurencyjnym.
Źródło: Euractiv