Szef NATO Jens Stoltenberg wezwał Ankarę do porzucenia sprzeciwu wobec szwedzkiej oferty przystąpienia do sojuszu obronnego pod przywództwem USA, mając nadzieję, że przystąpienie Sztokholmu zostanie sfinalizowane „tak szybko, jak to możliwe”.

W marcu Turcja ratyfikowała wniosek Finlandii
Turcja, Szwecja i Finlandia spotkają się jeszcze w tym miesiącu w litewskiej stolicy Wilnie, aby spróbować przezwyciężyć zastrzeżenia, które opóźniają starania Szwecji o członkostwo w NATO, powiedział w niedzielę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu z tureckim prezydentem Tayyipem Erdoganem.
W marcu Turcja ratyfikowała wniosek Finlandii o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim, ale nadal sprzeciwia się przystąpieniu Szwecji do Sojuszu, podobnie jak Węgry.
Erdogan oskarżył Szwecję o bycie rajem dla „terrorystów”, zwłaszcza członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), grupy znajdującej się na czarnej liście Turcji i jej zachodnich sojuszników.
„Szwecja podjęła znaczące, konkretne kroki, aby odpowiedzieć na obawy Turcji”, powiedział Stoltenberg dziennikarzom, odnosząc się do zmiany konstytucji przez Szwecję i zacieśnienia współpracy antyterrorystycznej z Ankarą.
„Szwecja wypełniła swoje zobowiązania”, powiedział.
Rozmowy Stoltenberga z Erdoganem w Stambule odbyły się tydzień po tym, jak Erdogan przedłużył swoje trwające dwie dekady rządy, wygrywając piątą kadencję.
Wybory zbiegły się w czasie z protestami w Sztokholmie, zarówno przeciwko Erdoganowi, jak i NATO, podczas których flaga PKK, zdelegalizowana w Turcji, została wyświetlona na budynku parlamentu.
Szwecja i Finlandia porzuciły dekady militarnej bezaliansowości i złożyły wniosek o przystąpienie do Sojuszu w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Finlandia formalnie dołączyła do NATO w kwietniu, podwajając granicę sojuszu z Rosją.
Zapytany o szanse Szwecji na członkostwo w NATO przed szczytem NATO w Wilnie w połowie lipca, Stoltenberg powiedział, że jest na to czas.
Powiedział, że kolejna runda rozmów pomiędzy urzędnikami z Finlandii, Szwecji i Turcji odbędzie się w tygodniu 12 czerwca, ale nie sprecyzował kiedy. Ministrowie obrony NATO spotkają się w Brukseli w dniach 15-16 czerwca.
Źródło: RFI