Prokuratura Europejska (EPPO) w Zagrzebiu wniosła dzisiaj do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu oskarżonym o przestępstwa nielegalnego handlu papierosami, uchylania się od płacenia podatków lub ceł oraz przekupstwa, popełnione w ramach organizacji przestępczej.

Papierosy były wysyłane z Dubaju
Istnieją podstawy, aby sądzić, że pierwszy z oskarżonych w okresie od 18 marca 2021 roku do 25 stycznia 2022 roku zorganizował wraz z pozostałymi oskarżonymi wspólną operację, której celem był przemyt dużych ilości papierosów bez banderoli tytoniowych poświadczających uiszczenie należnych podatków – ze szkodą dla interesów finansowych Unii Europejskiej i Republiki Chorwacji.
Jak wynika z dochodzenia, papierosy były wysyłane z Dubaju do Chorwacji, a następnie nielegalnie transportowane do innych państw członkowskich UE przez port w Ploce, bez przejścia obowiązkowej procedury zgłoszenia celnego, i sprzedawane na nielegalnym rynku.
Przyjmuje się, że po dostarczeniu przemycanych papierosów w kontenerach z Dubaju do portu w Ploce, były one przewożone ciężarówką do magazynu w Zagrzebiu, wynajmowanego przez dwóch oskarżonych.
Uważa się, że aby kontenery mogły przejść przez oficjalne procedury celne bez kontroli, oskarżeni zapłacili tajnemu śledczemu działającemu jako funkcjonariusz celny łączną kwotę 90 000 EUR.
Zatrzymani są oskarżeni o zorganizowanie transportu drogą morską z Dubaju łącznie 7 kontenerów z co najmniej 90 tonami – tj. 5 798 400 paczek – przemycanych papierosów; nielegalne przewiezienie 3 z tych kontenerów z co najmniej 35 tonami przemycanych papierosów przez linię celną i graniczną do Chorwacji, bez zgłoszenia ich funkcjonariuszom celnym; przewiezienie ładunku ciężarówkami do Słowenii, na Węgry, Słowację, do Polski i innych państw członkowskich UE w celu sprzedaży na nielegalnym rynku. Uważa się, że w ten sposób osiągnęli korzyść majątkową w wysokości co najmniej 2,7 miliona euro.
Szacowane szkody wyrządzone finansom publicznym wynoszą około 3,3 miliona euro, z czego 3,22 miliona euro przypada na budżet Republiki Chorwacji, a pozostałe 80 tysięcy euro na budżet Unii Europejskiej, z tytułu uchylania się od płacenia ceł.
Gdyby nie wykryto i nie przechwycono działalności przestępczej, łączne szkody wyniosłyby 9,6 mln euro – z czego ponad 9,3 mln euro przypada na budżet Republiki Chorwacji, a około 183 000 euro na budżet UE.
Źródło:EPPO