Politycy generalnie znani są z tego, że potrafią „lać wodę” w swoich wypowiedziach i nierzadko nie odpowiadają na konkretne zagadnienia. Tym bardziej zaskakujące są słowa Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów niedawno stwierdził, że kara śmierci w pewnych kwestiach powinna być przemyślana.

Kiedy w Polsce obowiązywała kara śmierci?
Ta sankcja od zawsze wzbudza bardzo dużo kontrowersji. Zarówno wśród polityków, jak i „szarych obywateli”. Warto dodać, że kara śmierci tak naprawdę obowiązała na terenie naszego kraju od początków jego powstania. Tak samo było wtedy, kiedy Polska znajdowała się np. pod zaborami. W końcu jednak politycy zdecydowali o jej zniesieniu. Nastąpiło to natomiast w 1998 roku. Ostatnie stracenie w ten sposób odbyło się zaś 21 kwietnia. Wtedy to (w krakowskim więzieniu na Montelupich) powieszony został 29-letni Stanisław Czabański, który odpowiadał za brutalny gwałt i zabójstwo kobiety. Przestępca wnioskował o ułaskawienie do Przewodniczącego Rady Państwa, ale jego prośba została oddalona.
Nieoczekiwana wypowiedź premiera
Kara śmierci nie funkcjonuje zatem w polskim prawie już od blisko ćwierćwiecza. Słowa Premiera Mateusza Morawieckiego dla niektórych pewnie były zatem szokujące. Prezes Rady Ministrów stwierdził, że karę śmierci należałoby przemyśleć, jeśli chodzi o przypadki dotyczące najcięższych przestępstw. Szybko zaczęły pojawiać się zatem wątpliwości, czy jest to np. jeden z elementów kampanii, która trwa przed zbliżającymi się wielkimi krokami jesiennymi wyborami. W mig zdementował to Piotr Mueller, rzecznik rządu. Polityk zaznaczył, że dyskusja na temat kary śmierci „nie jest elementem agendy programu politycznego w tej chwili”. Dodał także, że to osobiste zdanie Premiera, a nie całej koalicji rządzącej. Raczej nie należy się zatem spodziewać, aby kara śmierci rzeczywiście była brana pod uwagę. Nawet w przypadku najbardziej brutalnych przestępstw.
Niektórzy są oburzeni słowami Mateusza Morawieckiego
W tym gronie jest m.in. profesor Andrzej Zoll, który uważa, że ta wypowiedź Mateusza Morawieckiego była „kompromitująca”. 80-latek jest zdania, że tego typu treści tylko przybliżają Polskę do opuszczenia murów Unii Europejskiej. Przeciwna karze śmierci, jak i słowom Premiera, jest także profesor Monika Płatek.